24 czerwca

972 – armia Mieszka I zwyciężyła pod Cedynią wojska margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona. Atak niemieckiego wielmoży był działaniem samowolnym. Mieszko podzielił swoje wojska na trzy części. Osobiście dowodził grupą broniącą przeprawy przez Odrę. Pod naciskiem Niemców wycofał się do grodu. Wkrótce na pewnych zwycięstwa żołnierzy Hodona uderzył ze wzgórz brat Mieszka Czcibor. Klęski najeźdźców dopełnił atak z grodu.
1768 – zmarła Maria Leszczyńska, królowa Francji, żona Ludwika XV i babka Ludwika XVI, Ludwika XVIII i Karola X. Jej ojcem był król Polski i książę Lotaryngii Stanisław Leszczyński. Urodzona 23 czerwca 1703 roku, w wieku 22 lat wyszła za mąż. Wydała na świat 10 dzieci, w tym dwóch chłopców (młodszy zmarł w dzieciństwie). Odznaczała się wielką pobożnością. Pasjonowała się malarstwem i muzyką.
1859 – wojska francusko-sardyńskie pod dowództwem Napoleona III Bonaparte zwyciężyły armię austriacką w bitwie pod Solferino. Na polu walki pozostało kilkadziesiąt tysięcy zabitych i rannych. Tuż po bitwie na pobojowisku zjawił się szwajcarski finansista Henry Dunan. Wstrząśnięty widokiem ofiar pozostawionych praktycznie bez opieki, podjął spontanicznie próbę udzielenia im pomocy przy udziale miejscowej ludności. Późniejsze jego działania doprowadziły do założenia Czerwonego Krzyża.
1916 – podczas I wojny światowej Brytyjczycy rozpoczęli ostrzał artyleryjski pozycji niemieckich w północnej Francji. Kilkudniowy ostrzał był wstępem do ofensywy wojsk Ententy, która przeszła do historii jako bitwa nad Sommą.
1926 – papież Pius XI mianował biskupa ordynariusza katowickiego ks. Augusta Hlonda arcybiskupem gnieźnieńsko-poznańskim i prymasem Polski. Rok później hierarcha otrzymał kapelusz kardynalski. W okresie międzywojennym prymas Hlond nadawał ton życiu kościelnemu w Polsce. Podczas wojny znalazł się na emigracji. 3 lutego 1944 został aresztowany przez gestapo i internowany. W lipcu 1945 roku powrócił do Polski. Posługę swą prymas Hlond sprawował do śmierci w dniu 22 października 1948 roku.
1943 – w nocy z 23/24 czerwca rozpoczęła się Operacja Wehrwolf, akcja pacyfikacyjno-wysiedleńcza przeprowadzona przez Niemców na Zamojszczyźnie w czerwcu i sierpniu 1943 roku, podczas której wysiedlono od 30 do 60 tys. Polaków ze 171 wsi. Wysiedleńców wywożono do obozów przejściowych w Zamościu, Zwierzyńcu i Biłgoraju, gdzie dokonywano selekcji. Ludzi starych i chorych mordowano, zdolnych do pracy wywożono na roboty do III Rzeszy, większość przewożono do obozów koncentracyjnych. Dzieci, które według Niemców miały cechy rasy aryjskiej, przeznaczano do germanizacji i wywożono do Niemiec.