DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

23 września

23 września
Król Jan Olbracht

1122 - Papież Kalikst II i cesarz niemiecki Henryk V Salicki zawarli konkordat wormacki, kończący tzw. spór o inwestyturę. Cesarz zrzekł się inwestytury i zgodził się na kanoniczna elekcję biskupów przez kapituły katedralne, ale w obecności przedstawiciela władzy świeckiej. Papież wyświęcał tak wybranego biskupa nadając mu oznaki władzy duchownej: pierścień i pastorał. Cesarz miał prawo nadawania dóbr kościelnych w charakterze lenna przez dotknięcie elekta berłem. Kalikst II zgodził się, aby biskupi składali przysięgę cesarzowi i w oparciu o nią wypełniali obowiązki wobec państwa i cesarza.


1492 – w Krakowie został koronowany na króla Polski Jan Olbracht. Syn Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki przyczynił się do wzmocnienia pozycji szlachty w państwie. Na sejmie piotrkowskim (1496) wydał postanowienia przeciwko zbiegostwu chłopów oraz ograniczające prawa mieszczan (m. in. zakazał im nabywania dóbr ziemskich). Za jego rządów skrystalizowała się instytucja dwuizbowego sejmu walnego z przewagą szlachty. Jan Olbracht na drodze pokojowej przyłączył do Korony księstwo zatorskie oraz księstwo płockie. Zawarta za jego panowania unia wileńska (1499) rozluźniała więzy między Polską i Litwą, które pozostawały niezależnymi państwami posiadającymi odrębnych władców, zobowiązanych jednak do wzajemnej pomocy przeciwko wrogom zewnętrznym. Nieszczęśliwa okazała się interwencja króla w Mołdawii, do której wyprawił się w 1497 r. Przegrana bitwa pod Koźminem, podczas której armia polska poniosła znaczne straty stały znalazła odzwierciedlenie w przysłowiu: Za króla Olbrachta wyginęła szlachta.

1805 – papież Pius VII wydał bullę Quemadmodum Romanorum Pontificum, która znosiła diecezję chełmską, w jej miejsce tworząc diecezję lubelską. Pierwszym biskupem nowej diecezji został dotychczasowy ordynariusz chełmski Wojciech Skaryszewski.

 

1862 – Otto von Bismarck został premierem Prus (1862-1890). Pierwsze lata rządów poświęcił na walkę o zjednoczenie Niemiec pod hegemonią Prus. Po osiągnięciu tego celu zwrócił się przeciwko Kościołowi katolickiemu, próbując podporządkować go państwu. Tej batalii (tzw. Kulturkampf) nie udało mu się jednak wygrać. W roku 1878  zaczął więc powoli wycofywać się z konfliktu, uznając, że większe niebezpieczeństwo dla Cesarstwa Niemieckiego stanowi ruch socjalistyczny. Polakom postać Bismarcka kojarzy się przede wszystkim z zainicjowaną przez niego polityką germanizacyjną.

 


DATA: 2020-09-23 06:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.