DZIŚ JEST:   19   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Piątek
Św. Leona IX, papieża
Św. Ekspedyta, męczennika
 
 
 
 

23 stycznia

23 stycznia
Zygmunt Krasiński

1793 – II rozbiór Polski. Rosja oraz Prusy zawarły konwencję dzielącą między oba państwa część ziem Rzeczypospolitej. Prusy zajęły województwa północno-zachodnie (wraz z Gdańskiem i Toruniem), obejmujące łącznie 58 tys. km kw. oraz 1 mln ludności, a Rosja wschodnie – 250 tys. km kw. z 3 mln mieszkańców. Tym razem w rozbiorze nie wzięła udziału Austria.


1883
– zmarł Paul Gustave Doré, grafik, malarz i rzeźbiarz francuski, autor cyklu rysunków ilustrujących historię krucjat. Większość jego prac - z pogranicza romantyzmu i realizmu - powstała w latach 1864-1866. W ciągu swojego życia stworzył kilkaset wybitnych ilustracji przedstawiających historie biblijne. Były one publikowane w Bibliach wydawanych w różnych językach w dziewiętnastowiecznej Europie, a później również w obu Amerykach. Zilustrował ponad 200 książek, w tym Boską komedię oraz Don Kiszota, natomiast jako malarz i rzeźbiarz Doré nie odniósł większych sukcesów.


1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, polski myśliciel, poeta, dramatopisarz, prozaik, epistolograf. Zaliczany do grona „trzech wieszczów”. Studia na wydziale prawnym Uniwersytetu Warszawskiego przerwał w 1829. Następnie wyjechał do Szwajcarii, gdzie zapoznał się z literaturą i myślą europejską. Od tej pory bywał w kraju tylko gościem, większość życia spędzając za granicą. Do największych jego dzieł należą dramaty: Nie-Boska komedia (1835), ukazująca wizję krwawej rewolucji niszczącej uporządkowany świat, oraz filozoficzno-historyczny Irydion (1836). W Trzech myślach... (1840) dał wyraz zaniepokojeniu kierunkiem rozwoju świata, odchodzącego od tradycyjnych wartości chrześcijańskich. Stanowczym sprzeciwem wobec ideałów i spisków rewolucyjnych w kraju były Psalmy przyszłości (1845), z których treścią polemizował Juliusz Słowacki.

1950 – pod fałszywym zarzutem defraudacji komunistyczne władze Polski ustanowiły zarząd komisaryczny nad kościelną organizacją charytatywną Caritas, prowadzącą setki placówek oświatowych, żłobków i przychodni lekarskich. Dalszym krokiem było powołanie oraz zarejestrowanie świeckiego stowarzyszenia pod nazwą Zrzeszenie Katolików Caritas, które przejęło z rąk Kościoła placówki i majątek dawnego Caritasu. Oznaczało to w praktyce zakaz prowadzenia przez Kościół katolicki jakiejkolwiek instytucjonalnej działalności dobroczynnej.

 


DATA: 2019-01-23 05:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "20617"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.