DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

23 sierpnia

23 sierpnia
Męczeństwo św. Tymoteusza, mal. Henryk Siemiradzki

1305 – w Londynie został stracony William Wallace, szkocki bohater narodowy, przywódca powstania antyangielskiego, które wybuchło w 1297 roku. Był człowiekiem pobożnym, nigdy nie rozstawał się z psałterzem. Jeden z angielskich księży, który był świadkiem egzekucji, twierdził, że w momencie śmierci Wallace'a widział anioły i świętych oczekujących na jego duszę.

 

1866 - w Pradze zawarto układ pokojowy kończący wojnę prusko-austriacką. Bismarck nie chciał upokarzać Austrii, dlatego postawił jej umiarkowane żądania. Cesarstwo musiało się zrzec Holsztynu na rzecz Prus oraz oddać Wenecję Królestwu Włoch. Zobowiązano je także do wypłaty 40 mln talarów odszkodowania. Najważniejszym postanowieniem traktatu było rozwiązanie Związku Niemieckiego. Otworzyło to Prusom drogę do przejęcia wpływów na terenach Niemiec.

 

1902 – zmarł Henryk Siemiradzki, czołowy przedstawiciel akademizmu w malarstwie polskim. Od 1872 w mieszkał w Rzymie. Jego twórczość przyniosła mu międzynarodową sławę. Podarowany przez niego Krakowowi obraz Pochodnie Nerona (1876) stał się zalążkiem zbiorów Muzeum Narodowego w tym mieście. Malarstwo Siemiradzkiego stało się inspiracją dla Henryka Sienkiewicza przy pisaniu niektórych scen „Quo Vadis”.

 

1919 - wybuchło powstanie sejneńskie. Uderzając z zaskoczenia odziały Polskiej Organizacji Wojskowej wyparły liczniejsze formacje Litwinów z Sejn i okolicznych terenów.


1939 – w Moskwie ministrowie spraw zagranicznych Związku Sowieckiego Wiaczesław Mołotow oraz Niemiec Joachim von Ribbentrop podpisali w obecności Józefa Stalina pakt o nieagresji między oboma państwami. Dokumentowi towarzyszył tajny protokół dodatkowy rozgraniczający strefy wpływów obu mocarstw w Europie Środkowej. Ich granica przecinała terytorium Polski wzdłuż linii rzek: Narwi, Wisły i Sanu.


DATA: 2019-08-23 06:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.