DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

23 października

23 października

787 – zakończyły się obrady Soboru Nicejskiego II. W wyniku ośmiu uroczystych posiedzeń odbytych od 24 września do 23 października odrzucono synod obrazoburczy z 754 roku oraz zatwierdzono kult obrazów, które mogą i powinny być umieszczane na ścianach domów, w kościołach, przy drogach, na tablicach, naczyniach i szatach[…]. Kult ten może wyrażać się przez palenie światła, kadzenie, całowanie, pokłon i padanie na kolana, tak jak się czci Ewangelię, krzyż i inne przedmioty.

1794 – w Valenciennes rewolucjoniści zgilotynowali sześć francuskich zakonnic (3 urszulanki, 2 brygidki oraz klaryskę). Nieco wcześniej, tzn. 17 października, męczeńską śmierć na szafocie poniosło 5 urszulanek. W obu egzekucjach zginęły: s. Klotylda Aniela Paillot, s. Natalia Vanot, s. Laurentina Prin, s. Maria Urszula Bourla, s. Maria Alojzja Ducrez, s. Augustyna Desjardins, s. Józefina Leroux, s. Anna Maria Leroux, s. Franciszka Lacroix, s. Kordula Barré, Anna-Maria Erraux. Karę śmierci wymierzono im za nauczanie religii katolickiej. 13 czerwca 1920 roku papież Benedykt XV zaliczył je w poczet błogosławionych.


1870 – powstało Muzeum Polskie w Rapperswilu (Szwajcaria). Jego założycielem był hrabia Władysław Broel-Plater, który wynajął od gminy Rapperswil trzynastowieczny zamek i wyremontował go. Finansowane przez polskie ziemiaństwo muzeum stopniowo rozrastało się. Posiadało bibliotekę, archiwum oraz wydawnictwo. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zbiory muzeum i biblioteki przewieziono do Warszawy (1927). Niestety większość spłonęła podczas II wojny światowej. W 1936 roku w zamku rapperswilskim reaktywowano działalność kulturalną pod protektoratem polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Po przejęciu placówki przez władze komunistyczne strona szwajcarska wymówiła dzierżawę. Dopiero w roku 1975 doszło do ponownego otwarcia w Rapperswilu Muzeum Polskiego z biblioteką.


1956 – na Węgrzech wybuchło powstanie antykomunistyczne. Manifestacja zorganizowana na ulicach Budapesztu dla poparcia żądań poznańskich robotników zmieniła się w demonstrację wolnościową. Po użyciu broni przez siły bezpieczeństwa doszło do wybuchu walk, które ogarnęły całe Węgry. Interweniowały wojska sowieckie. Ostatnie oddziały powstańcze skapitulowały 15 listopada. W wyniku walk od 23 października po węgierskiej stronie zginęło 2500 osób, ponad 20 tysięcy aresztowano lub internowano (z czego ok. 2000 stracono, a 6000 wywieziono w głąb ZSRR). Dodatkowo około 200 tysięcy osób uciekło do Austrii i Jugosławii.

1956 - powstał Ogólnopolski Klub Postępowej Inteligencji Katolickiej (OKPIK). Skupiał on ludzi działających w reaktywowanym Tygodniku Powszechnym i miesięczniku ZNAK (Antoni Gołubiew, Hanna Malewska, Stanisław Stomma, Jerzy Turowicz, Jerzy Zawieyski), a także pracowników naukowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (m.in. Tadeusz Mazowiecki i Janusz Zabłocki). Pod auspicjami OKPIK powstało ponadto 20 klubów terenowych, jednakże władze wydały pozwolenie na rejestrację Klubów Inteligencji Katolickiej (KIK) jedynie w Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i we Wrocławiu.

2002 - zmarł ks. Bolesław Kumor, wybitny historyk Kościoła, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (ur. 1925). Był wielkim erudytą, członkiem licznych towarzystw naukowych i redakcji czasopism. Dorobek naukowy ks. prof. Kumora liczy przeszło 650 pozycji, w tym 35 książek. Pod jego kierunkiem powstał kilkadziesiąt prac doktorskich i kilkaset magisterskich.


DATA: 2020-10-23 07:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.