DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

23 marca

23 marca
Biskup warmiński Marcin Kromer

1530 - cesarz Karol V Habsburg przekazał joannitom Maltę. Po utracie w 1523 roku Rodos zakon nie posiadał bowiem stałej siedziby. Na mocy umowy Malta stawała się lennem cesarza, za którą joannici mieli corocznie przekazywać mu sokoła. Od nowej posiadłości rycerze-zakonnicy zostali nazwani Kawalerami Maltańskimi.


1589 - zmarł biskup warmiński Marcin Kromer, wybitny pisarz, historyk, teoretyk muzyki, zasłużony przedstawiciel kontrreformacji. Studiował początkowo na Akademii Krakowskiej, a później we Włoszech, gdzie zdobył tytuł doktora. W 1542 roku przyjął święcenia kapłańskie. Trzy lata później został sekretarzem króla Zygmunta Augusta. Dostęp do Archiwum Koronnego skłonił Kromera do zajęcia się badaniami historycznymi, czego owocem były dzieła: Polska, czyli o położeniu, obyczajach, urzędach Rzeczypospolitej Królestwa Polskiego oraz O pochodzeniu i czynach Polaków ksiąg trzydzieści. W latach 1558-64 jako stały poseł przebywał na dworze cesarza Ferdynanda I Habsburga. W latach 70. pełnił funkcję koadiutora diecezji warmińskiej. Po śmierci kard. Stanisława Hozjusza zastąpił go godnie na stolicy biskupiej w Lidzbarku Warmińskim.


1909 - zmarł Wojciech Dzieduszycki, filozof, historyk, pisarz i polityk konserwatywny. W 1876 roku zasiadł w Sejmie Krajowym we Lwowie, stając się jednym z czołowych konserwatystów. Należał do grupy tzw. Podolaków. W latach 1879-1885 i 1895-1909 był posłem do wiedeńskiej Rady Państwa. Odgrywał wówczas doniosłą rolę w działalności Koła Polskiego. W latach 1906-1907 pełnił funkcję ministra dla Galicji.


1933 - Reichstag przyjął tzw. ustawę o pełnomocnictwach, co było równoznaczne z przekazaniem Adolfowi Hitlerowi pełni władzy nad państwem. Odtąd rząd miał prawo uchwalać ustawy bez zgody parlamentu.

1939 - w obliczu szantażu Litwa zrzekła się Okręgu Kłajpedy na rzecz III Rzeszy.


1957 – zmarł prof. Juliusz Kleiner, wybitny historyk literatury polskiej, autor Zarysu historii literatury polskiej oraz wielu rozpraw, recenzji, sprawozdań i wspomnień. Specjalizował się w dziejach literatury romantycznej. Efektem jego badań były m.in. prace poświęcone trzem wieszczom: Juliuszowi Słowackiemu, Adamowi Mickiewiczowi i Zygmuntowi Krasińskiemu.

 

1976 – zmarł gen. Stanisław Kopański, podczas II wojny światowej dowódca legendarnej Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Urodzony w Petersburgu, w tymże mieście studiował na Technicznym Instytucie Dróg i Komunikacji. Podczas wojny wcielony do armii carskiej, ukończył szkołę oficerską artylerii. W odrodzonym Wojsku Polskim walczył w szeregach 1 Dywizjonu Artylerii Konnej. W 1939 roku pełnił funkcję szefa Oddziału III Sztabu Naczelnego Wodza. W kwietniu 1940 stanął na czele Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Pod jego dowództwem brygada walczyła pod Tobrukiem i Gazalą. W maju 1940 roku otrzymał awans do stopnia generała. Po przeformowaniu SBSK w 1942 roku został dowódcą 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Po śmierci Sikorskiego w Gibraltarze objął funkcję szefa Sztabu Naczelnego Wodza, którą pełnił do 1947 roku.


1983 – w telewizyjnym Orędziu do Narodu prezydent USA Ronald Reagan zapowiedział rozpoczęcie prac nad programem Inicjatywy Obrony Strategicznej. Tak zwane „Gwiezdne wojny" stały się gwoździem do trumny niewydolnego gospodarczo i technologicznie ZSRS.


1992 - zmarł Fryderyk von Hayek, ekonomista austriacki oraz filozof polityki, jeden z wybitniejszych przedstawicieli Austriackiej Szkoły Ekonomii. Swoimi pracami dał podwaliny pod współczesną teorię wolnego rynku.

 

 


DATA: 2020-03-23 10:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.