DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

23 maja

23 maja
Defenestracja praska

1618 - defenestracja praska. W Zamku Królewskim na Hradczanach doszło do gwałtownej wymiany zdań pomiędzy namiestnikami cesarskimi a deputacją stanów czeskich. Jej przyczyną były kontrowersje wokół sprawy budowy zborów protestanckich. Zajście zakończyło się wyrzuceniem namiestników oraz ich sekretarza przez okno. Urzędnicy cesarscy wprawdzie przeżyli, incydent stał się jednak hasłem do podjęcia walki zbrojnej przez Czechów. Wybuchła wojna nazwana później trzydziestoletnią.


1786 – na Madagaskarze zmarł postrzelony zbłąkaną kulą Maurycy Beniowski (ur. 1746), konfederat barski, podróżnik, awanturnik, autor pamiętników.


1865 - w Sokołowie Podlaskim odbyła się publiczna egzekucja ks. Stanisława Brzóski, naczelnego kapelana wojsk polskich podczas powstania styczniowego, a zarazem dowódcy polowego. Brał udział w kilku bitwach. W końcu grudnia 1864 roku Rosjanie rozbili zorganizowany i dowodzony przez niego oddział konny. Przez następne miesiące kapłan ukrywał się. Wiosną następnego roku został aresztowany i trafił przed sąd, który skazał go na śmierć. Ks. Brzóska uważany jest za najdłużej walczącego dowódcę powstania styczniowego.


1883 – w przytułku dla ubogich emigrantów na przedmieściach Paryża zmarł Cyprian Kamil Norwid, polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i myśliciel (ur. 1821). Niektórzy upatrują w nim czwartego wieszcza Polski. Za życia poety jego twórczość nie cieszyła się większym powodzeniem wśród czytelników. Zresztą tylko mała część dzieł ukazała się drukiem. Dopiero po śmierci Cypriana Kamila, w okresie Młodej Polski, jego utwory zachwyciły krytyków.


1886 – zmarł Leopold von Ranke, niemiecki historyk, protestant, w latach 1827-1871 profesor uniwersytetu w Berlinie. Za podstawowe zadanie historiografii uważał badanie faktów i ogólnych tendencji rozwojowych danej epoki.  Twórca szkoły historycznej, która odcisnęła piętno na historiografii kolejnych dziesięcioleci. Napisał m. in. Historię papieży i papiestwa  (ur. 1795).

1915 – Włochy przystąpiły do I wojny światowej po stronie państw Ententy, podejmując działania przeciw Austro-Węgrom.


1920 – Benedykt XV ogłosił encyklikę  Pacem, Dei Munus Pulcherrimum, O pokoju i chrześcijańskim pojednaniu. Papież przypominał w niej naukę Kościoła na temat pokoju między narodami, wskazując na jej trwałe fundamenty zawarte w Ewangelii i pismach Kościoła.


DATA: 2020-05-22 05:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.