DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

23 lutego

23 lutego
Zygmunt Krasiński

1072 – zmarł Piotr Damiani, włoski kameduła, biskup, wreszcie święty i Doktor Kościoła. Urodził się w 1007 roku w Rawennie. Kształcił się w mieście rodzinnym oraz w Faenzy i Parmie. Został kapłanem, a potem kamedułą. Głosił potrzebę reformy Kościoła. Papież Stefan IX w 1057 r. mianował go kardynałem i biskupem Ostii. Piotr Damiani angażował się w rozwiązywania różnych problemów ówczesnego Kościoła. Zostawił po sobie szereg traktatów, kazań, a także utwory poetyckie.

1830 – zmarł Jan Piotr Norblin, malarz, rysownik i grafik francuski, który wszakże większość swych ważniejszych dzieł stworzył w Polsce (ur. 1745). Malarstwa uczył się prywatnie u Antoniego Watteau oraz Franciszka Casanowy, a także w Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby oraz Ecole Royale. Do Polski sprowadził go książę Adam Kazimierz Czartoryski. Artysta został nauczycielem sztuki jego dzieci. W Polsce spędził przeszło 30 lat. Dla Czartoryskich malował głównie pejzaże i scenki z życia dworskiego. Obrazy zamawiał u niego także król Stanisław August Poniatowski. Wydarzenia Sejmu Wielkiego a potem wybuch Insurekcji Kościuszkowskiej sprawiły, że malarz sięgnął po tematy związane z wydarzeniami politycznymi w Polsce. Ostatecznie Norblin opuścił Polskę w 1804 roku. Ostatnie lata życia spędził w Paryżu.


1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, poeta, wieszcz, konserwatywny myśliciel polityczny. Większość życia spędził na dobrowolnej emigracji poza krajem. Przebywał głównie we Francji i Włoszech, współpracując z konserwatywnym środowiskiem skupionym wokół księcia Adama Jerzego Czartoryskiego (Hôtel Lambert). Jego spuścizna literacka obejmuje powieści, dramaty, poezję, rozprawy polityczne, literackie, religijne, filozoficzne oraz bogatą korespondencję (ur. 1812). Krasiński dawał szczególny wyraz zaniepokojeniu stanem politycznym Europy, zagrożonej przez nihilistyczną i barbarzyńską Rosję carską oraz przez politycznych zachodnich radykałów zmierzających do obalenia Państwa Kościelnego i tradycyjnego ładu politycznego. Jego główne dzieła to: Irydion, Nie-Boska Komedia, Przedświt i Psalmy Przyszłości.


DATA: 2020-02-24 07:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.