DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

23 kwietnia

23 kwietnia

997 – biskup Wojciech Sławnikowicz został zamordowany przez pogan podczas misji ewangelizacyjnej w kraju Prusów. Jego ciało wykupił Bolesław Chrobry i rozkazał pochować w Gnieźnie. W roku 1000 do grobu Świętego przybył z pielgrzymką cesarz Otton III. Św. Wojciech został ogłoszony patronem Kościoła polskiego.

1605 - zmarł car moskiewski Borys Godunow. To wydarzenie przyjmuje się za początek „wielkiej smuty” w Carstwie Rosyjskim, czyli okres poważnego kryzysu państwa. Tron po Borysie objął jego małoletni syn Teodor II (Fiodor). Po dwóch miesiącach panowania, został on jednak zamordowany przez poddanych na wieść o zbliżaniu się do Moskwy Dymitra Samozwańca I. Państwo ogarnął płomień wojny domowej. Doszło także do walk z Rzecząpospolitą oraz Szwecją. Wielką smutę zakończyła kapitulacja załogi polskiej na Kremlu (7 listopada 1612) oraz powołanie na tron moskiewski Michała Romanowa (3 marca 1613).


1685 – koronacja Jakuba II Stuarta (1633-1701) na króla Anglii. Syn Karola I i brat Karola II został ochrzczony i wychowany w wierze protestanckiej. Pod koniec lat 60. nawrócił się na katolicyzm. Gdy w marcu 1673 r. parlament Anglii przyjął Test Act, który uzależniał objęcie funkcji cywilnych i wojskowych od złożenia wyznania wiary protestanckiej i przyjęcia komunii pod dwiema postaciami, Jakub odmówił wypełnienia tych postanowień i utracił godności Lorda Wielkiego Admirała i Lorda Strażnika Pięciu Portów. Śmierć brata, który nie zostawił po sobie legalnego potomka, spowodowała, że mimo wszystko Jakub został królem Anglii, a także Szkocji. Podczas rządów starał się zapewnić wolność wyznania dla katolików i innych dysydentów. W wyniku zamachu stanu w 1688 r. utracił władzę i udał się na emigrację.

1794 – w Wilnie wybuchło powstanie przeciw okupantom rosyjskim. W ten sposób miasto dołączyło do Insurekcji Kościuszkowskiej. Radykalizm przywódcy powstania w stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego płk. Jakuba Jasińskiego, gorliwego jakobina, skłoniła naczelnika Tadeusza Kościuszkę do odebrania mu przywództwa na Litwie i postawienia na czele dywizji.


1919 – bolszewicy rozpoczęli akcję otwierania relikwii przechowywanych przez rosyjską Cerkiew prawosławną. Miała się ona przyczynić do zachwiania wiary ludu, poprzez obalenie powszechnego wśród prawosławnych przekonania, że ciała świętych nie ulegają po śmierci rozkładowi. Do końca roku otwarto 39 relikwiarzy, zaś w roku następnym dalszych 58. Relikwie były oglądane przez Komisję ds. Zabobonów, a następnie kierowane do muzeów ateizmu. Część z nich zaginęła bez śladu. W czasie otwierania relikwiarzy dochodziło do bluźnierczych zachowań ze strony członków komisji (np. splunięć na zachowane relikwie, obraźliwych słów i gestów).


1937 - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 11 listopada Świętem Niepodległości. Wcześniej, tzn. od 1926 r. dzień ten był dniem wolnym od pracy w administracji rządowej i szkolnictwie na podstawie okólnika wydanego przez Prezesa Rady Ministrów Józefa Piłsudskiego.


1943 – w Wielki Piątek, podczas napadu grupy Ukraińców złożonej z członków UPA, kolaboracyjnej policji ukraińskiej oraz okolicznego chłopstwa zostało wymordowanych ok. 600 mieszkańców Janowej Doliny. Masakry ludności polskiej dokonano m.in. przy użyciu noży i siekier. Część ofiar spalono żywcem, a dzieci nabijano na pale. Zamordowano w ten sposób około 600 osób bez względu na wiek lub płeć.


DATA: 2019-04-23 07:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.