28 lutego 2020

23 europejskie kraje podpisały list intencyjny w sprawie Kolegium Wywiadowczego. Wśród nich nie ma Polski

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Photo Mix))

W środę 26 lutego dwadzieścia trzy europejskie kraje podpisały w Zagrzebiu list intencyjny w sprawie utworzenia Kolegium Wywiadu. Inicjatywa ma służyć zacieśnieniu współpracy wywiadowczej i tworzeniu europejskiej sieci wywiadu – podaje portal euractiv.com.

List podpisano w obecności premiera Chorwacji Andreja Plenkovića i przedstawicieli służb wywiadowczych z 23 krajów. Dokument określił zakres działania Kolegium oraz sposób zarządzania instytucją.

 

Wesprzyj nas już teraz!

Pomysł utworzenia Kolegium jako pierwszy zgłosił prezydent Francji Emmanuel Macron we wrześniu 2017 roku. Zwracał wtedy uwagę na potrzebę suwerenności kontynentu i siłę Europy. Mówił też, że potrzeba instytucji stanowiącej pole do bliższej współpracy wywiadów państw Unii Europejskiej.

Chorwacja – sprawująca aktualnie Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej – jest jednym z głównych inicjatorów powołania kolegium. Daniel Markic, dyrektor chorwackiej agencji wywiadowczej, od samego początku uczestniczył w tworzeniu instytucji. Z jego słów wynika, że nowe pole współpracy nie zastąpi dotychczasowych.

 

Podpisanie listu zamknęło rok pracy międzyrządowej ekipy. Miała ona doprowadzić do ustanowienia trzech najważniejszych misji Kolegium. Chodzi o dialog społeczności wywiadowczych, dotarcie do krajowych i unijnych decydentów oraz obywateli, by zwiększyć świadomość wyzwań oraz rozwijanie refleksji akademickiej na temat wywiadu.

 

W powołanie Kolegium włączyły się: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Holandia, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania.

 

Do grona nie przystąpili Grecy, Polacy, Słowacy, Bułgarzy, Irlandczycy i służby Luksemburga. Portal euractiv.com twierdzi, że nasz kraj został zaproszony do współpracy podobnie, jak „wszystkie państwa członkowskie UE”, jednak Warszawa zdecydowała, że poczeka i zobaczy w jakim kierunki Kolegium będzie się rozwijać.

 

Serwis sugeruje także, że powodem polskiej niechęci mogą być złe relacje z Francją. W tym kontekście przypomniano sprawę wycofania się Warszawy z zakupu smigłowców Airbusa. Polska ma być także niechętna wobec przedsięwzięcia Francuzów, gdyż mimo iż jest przedstawiane jako europejskie, to w gruncie rzeczy jest „hegemoniczne”. Unia Europejska posiada natomiast Intelligence and Situation Center.

 

Szef chorwackiej Agencji Bezpieczeństwa i Wywiadu wyjaśnił, że Kolegium to narzędzie współpracy, która stanowi podstawę bezpieczeństwa i dobrobytu na kontynencie. Przekonywał też, że instytucja ma łączyć różne społeczności. Zwracał przy tym uwagę na znalezienie skuteczniejszych sposobów komunikacji różnych służb.

 

Ranko Ostojić (przewodniczący chorwackiej parlamentarnej Komisji Spraw Wewnętrznych i Bezpieczeństwa Narodowego) zauważył z kolei, że „ktokolwiek kontroluje przepływ informacji, kontroluje również sytuację”. Zwrócił przy tym uwagę na wyzwania związane z wirusem z Wuhan.

Siedzibą Kolegium Wywiadowczego będzie Paryż, a konferencje odbywać się będą także w innych krajach tworzących instytucję. Do uczestnictwa w nim zaproszono wszystkie 27 krajów UE oraz Norwegię i Szwajcarię.

 

 

Źródło: euractiv.com / total-croatia-news.com
AS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 675 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram