DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

23 europejskie kraje podpisały list intencyjny w sprawie Kolegium Wywiadowczego. Wśród nich nie ma Polski

23 europejskie kraje podpisały list intencyjny w sprawie Kolegium Wywiadowczego. Wśród nich nie ma Polski
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Photo Mix)

W środę 26 lutego dwadzieścia trzy europejskie kraje podpisały w Zagrzebiu list intencyjny w sprawie utworzenia Kolegium Wywiadu. Inicjatywa ma służyć zacieśnieniu współpracy wywiadowczej i tworzeniu europejskiej sieci wywiadu – podaje portal euractiv.com.


List podpisano w obecności premiera Chorwacji Andreja Plenkovića i przedstawicieli służb wywiadowczych z 23 krajów. Dokument określił zakres działania Kolegium oraz sposób zarządzania instytucją.

 

Pomysł utworzenia Kolegium jako pierwszy zgłosił prezydent Francji Emmanuel Macron we wrześniu 2017 roku. Zwracał wtedy uwagę na potrzebę suwerenności kontynentu i siłę Europy. Mówił też, że potrzeba instytucji stanowiącej pole do bliższej współpracy wywiadów państw Unii Europejskiej.

Chorwacja – sprawująca aktualnie Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej – jest jednym z głównych inicjatorów powołania kolegium. Daniel Markic, dyrektor chorwackiej agencji wywiadowczej, od samego początku uczestniczył w tworzeniu instytucji. Z jego słów wynika, że nowe pole współpracy nie zastąpi dotychczasowych.

 

Podpisanie listu zamknęło rok pracy międzyrządowej ekipy. Miała ona doprowadzić do ustanowienia trzech najważniejszych misji Kolegium. Chodzi o dialog społeczności wywiadowczych, dotarcie do krajowych i unijnych decydentów oraz obywateli, by zwiększyć świadomość wyzwań oraz rozwijanie refleksji akademickiej na temat wywiadu.

 

W powołanie Kolegium włączyły się: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Holandia, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania.

 

Do grona nie przystąpili Grecy, Polacy, Słowacy, Bułgarzy, Irlandczycy i służby Luksemburga. Portal euractiv.com twierdzi, że nasz kraj został zaproszony do współpracy podobnie, jak „wszystkie państwa członkowskie UE”, jednak Warszawa zdecydowała, że poczeka i zobaczy w jakim kierunki Kolegium będzie się rozwijać.

 

Serwis sugeruje także, że powodem polskiej niechęci mogą być złe relacje z Francją. W tym kontekście przypomniano sprawę wycofania się Warszawy z zakupu smigłowców Airbusa. Polska ma być także niechętna wobec przedsięwzięcia Francuzów, gdyż mimo iż jest przedstawiane jako europejskie, to w gruncie rzeczy jest „hegemoniczne”. Unia Europejska posiada natomiast Intelligence and Situation Center.

 

Szef chorwackiej Agencji Bezpieczeństwa i Wywiadu wyjaśnił, że Kolegium to narzędzie współpracy, która stanowi podstawę bezpieczeństwa i dobrobytu na kontynencie. Przekonywał też, że instytucja ma łączyć różne społeczności. Zwracał przy tym uwagę na znalezienie skuteczniejszych sposobów komunikacji różnych służb.

 

Ranko Ostojić (przewodniczący chorwackiej parlamentarnej Komisji Spraw Wewnętrznych i Bezpieczeństwa Narodowego) zauważył z kolei, że „ktokolwiek kontroluje przepływ informacji, kontroluje również sytuację”. Zwrócił przy tym uwagę na wyzwania związane z wirusem z Wuhan.

Siedzibą Kolegium Wywiadowczego będzie Paryż, a konferencje odbywać się będą także w innych krajach tworzących instytucję. Do uczestnictwa w nim zaproszono wszystkie 27 krajów UE oraz Norwegię i Szwajcarię.

 

 

Źródło: euractiv.com / total-croatia-news.com
AS

 

 


DATA: 2020-02-28 08:31
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Większej inwigilacji od systemu 5G,nie będzie na świecie my do tego systemu lecimy na zbity pysk rakieta,bo przecież musimy być prymusami jak we wszystkim ha ha.
10 miesięcy temu / Kazimierz
 
Podpiszą, podpiszą, prędzej czy później, jeśli nie oni to następni, no i jak to mówili starożytni: pecunia non olet, cha cha, i demokracja musi być!
10 miesięcy temu / PI Grembowicz
 
Demokracja, więc?!źle?!
10 miesięcy temu / PIK
 
Całe szczęście, że nasi tego nie podpisali. Przecież docelowo będzie to po prostu system totalnej inwigilacji pod przewodnictwem Francji, a kto tym krajem naprawdę rządzi, niedawno oficjalnie nam uświadomiono.
10 miesięcy temu / L
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.