DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

23 czerwca

23 czerwca
Henryk IV Probus w zbroi turniejowej.

1101 – krzyżowcy, którzy w ramach jednej z pomniejszych krucjat wyruszyli do Ziemi Świętej, zdobyli Ankarę. Następnie przekazali ją Bizantyjczykom. Niestety wyprawa zakończyła się klęską w bitwie pod Merzifon na terenie Azji Mniejszej.


1262 – w czasie najazdu na Mazowsze Litwini zniszczyli gród w Jazdowie. Przebywający w nim książę mazowiecki Siemowit I został zabity, a jego syn Konrad (liczący wówczas 13-14 lat) dostał się do niewoli. Źródła wspominają, że Litwini zdobyli Jazdów wskutek zdrady bliskiego współpracownika księcia Siemowita I – Goszcza.


1290 – zmarł książę wrocławski i krakowski Henryk IV Probus (ur. 1257/1258). Syn księcia Henryka III Białego i wnuk Henryka II Pobożnego dzięki energicznej polityce zjednoczył w swych rękach sporą część ziem polskich: Śląska i Małopolski. Na podległych sobie terenach ukrócił anarchię, uporządkował skarbowość, przyczynił się do rozwoju górnictwa i kolonizacji miast. Zmarł podczas starań o polski tron. Niestety swoje włości ponownie rozproszył, dzieląc je pomiędzy Przemysła II (księstwo krakowskie), Henryka Głogowskiego (śląskie) i Wacława II Czeskiego (Ziemia Kłodzka).

1894 – zmarł książę Władysław Czartoryski, po śmierci ojca Adama Jerzego przywódca konserwatywnego ugrupowania emigracyjnego - Hôtel Lambert. Podczas powstania styczniowego pełnił funkcję agenta dyplomatycznego Rządu Narodowego przy rządach Francji, Anglii, Włoch, Szwecji i Turcji. Przeniósł zbiory rodzinne do Krakowa, gdzie otworzył Muzeum Czartoryskich. Od 1861 roku sprawował funkcję prezesem Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu.


DATA: 2019-06-19 09:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.