DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

22 września

22 września

1792 – rewolucyjne Zgromadzenie Narodowe proklamowało wprowadzenie we Francji ustroju republikańskiego. 5 października 1793 Konwent republikański uznał tę datę za początek nowego kalendarza republikańskiego.


1891
- Ojciec Święty Leon XIII opublikował encyklikę Octobri Mense, uważaną za najważniejszą z jego dziewięciu encyklik poświęconych modlitwie różańcowej. Papież podkreślił w niej uprzywilejowaną rolę różańca jako modlitwy szczególnie drogiej Matce Bożej.

 

1939 - gen. Władysław Langner przekazał w ręce Sowietów miasto Lwów, mimo że w tym czasie broniły się jeszcze załogi: Warszawy, Modlina, Helu oraz trwała bitwa pod Tomaszowem Lubelskim. Rosjanie nie dotrzymali warunków umowy, według których oficerowie mieli zagwarantowaną wolność osobistą. Wszyscy którzy poszli do niewoli, a więc zdecydowana większość, trafili do obozów jenieckich, po czym zostali zamordowani. Lwów już nie wrócił do Polski.  


1939 – w Brześciu nad Bugiem odbyła się wspólna defilada oddziałów Armii Czerwonej i Wehrmachtu. Odbierali ją gen. Heinz Guderian i gen. Siemion Kriwoszein. Zgodnie z postanowieniami Paktu Ribbentrop-Mołotow Brześć nad Bugiem znajdował się w strefie przydzielonej ZSRR. Gdy po agresji na Polskę wojska sowieckie zbliżyły się do miasta, zajęte było ono już przez Niemców. Zorganizowano wspólną defiladę, po której oddziały niemieckie wycofały się. Parada stała się symbolem sojuszu sowiecko-niemieckiego na początku II wojny światowej.


1940 – Niemcy rozpoczęli Akcję Saybusch. Polegała ona na wysiedleniu Polaków z powiatu żywieckiego na tereny Generalnego Gubernatorstwa i wprowadzeniu w ich miejsce osadników niemieckich. Zazwyczaj przebiegała ona następująco: policja otaczała wybraną wieś, a do poszczególnych domów wchodzili policjanci, informując gospodarzy o konieczności opuszczenia domu w ciągu 20 minut. Mieszkańcom odbierano pieniądze, inwentarz i wartościowe przedmioty, pozwalając zabrać tylko odzież i jedzenie. Wysiedlonych odprowadzano do tzw. punktów zbornych w Żywcu, Rajczy lub Suchej, gdzie poddawano selekcji. Następnie przewożono ich do GG i tam osiedlano. Saybusch Aktion została zakończona 12 grudnia 1940. Ogółem z Żywiecczyzny wysiedlono około 50 000 osób, czyli blisko jedną trzecią mieszkańców.

 


DATA: 2020-09-22 05:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.