DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

22 sierpnia

22 sierpnia
Bitwa pod Obertynem, mal. Władysław Gościmski

1531 – armia polska dowodzona przez hetmana wielkiego koronnego Jana Tarnowskiego odniosła wspaniałe zwycięstwo nad wojskami mołdawskimi hospodara Piotra Raresza w bitwie pod Obertynem. Hospodar chciał przez zdobycie Pokucia powiększyć znaczenie swego państwa. Mimo przewagi liczebnej przeciwnika poniósł klęskę i musiał zawrzeć rozejm z Polską. Późniejsza awanturnicza polityka kosztowała go utratę tronu i upadek Mołdawii, która znalazła się w niewoli tureckiej.


1584 – zmarł Jan Kochanowski, polski poeta zaliczany do najwybitniejszych twórców epoki renesansu w Europie (ur. ok. 1530). Studiował w Krakowie i Padwie. Po powrocie do Polski przez pewien czas przebywał na dworach magnackich, by ok. 1563 zostać dworzaninem i sekretarzem Zygmunta II Augusta. Po śmierci króla zamieszkał w Czarnolesie. Do najsłynniejszych dzieł poety należą cykle utworów: Pieśni, Fraszki, Treny oraz oparty na historii wojny trojańskiej dramat Odprawa posłów greckich.

 

1945 – powstało Polskie Stronnictwo Ludowe. Było ono kontynuacją konspiracyjnego Stronnictwa Ludowego „Roch”. Jego pierwszym prezesem został Wincenty Witos. W rzeczywistości funkcję tę przez cały czas pełnił Stanisław Mikołajczyk (formalnie do śmierci Witosa I wiceprezes). PSL stało się wiodącą siłą opozycyjną w Polsce skupiającą na początku 1946 roku ponad 500 tys. członków. Po ucieczce Mikołajczyka z Polski partia rozpadła się. Resztki jej struktur opanowanych przez działaczy prokomunistycznych stworzyły wraz z „lubelskim” SL - Zjednoczone Stronnictwo Ludowe.


1950 – Ojciec Święty Pius XII ogłosił encyklikę Humani Generis, O pewnych fałszywych poglądach, zagrażających podstawom nauki katolickiej. Papież wskazał w niej błędne nurty teologiczne prowadzące do relatywizmu, bronił tomizmu, który „posiada skuteczność, tak dla kształcenia początkujących, jak dla wprowadzenia umysłów w najgłębsze prawdy”. Zdefiniował relacje między nauką a wiarą katolicką. Potępił tendencję do traktowania pierwszych 11 ksiąg Starego Testamentu li tylko jako legendy.


DATA: 2019-08-22 07:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.