DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

22 października

22 października
Kard. August Hlond

741 – zmarł Karol Młot (ur. 686), majordomus Austrazji i Neustrii, rzeczywisty władca państwa Franków (nominalnie władzę sprawowali przedstawiciele dynastii Merowingów). Karol zapisał się w historii Europy przede wszystkim jako pogromca Arabów pod Poitiers w 732 roku. Zwycięstwem tym powstrzymał parcie Saracenów na ziemie chrześcijańskie.


1721 – Piotr I Wielki przyjął tytuł Imperatora Wszechrosji, a państwo ogłosił Cesarstwem Rosyjskim. Wcześniej władcy Rosji nosili tytuł cara. Przyjął go w 1547 roku Iwan IV jako wnuk księżniczki Zofii z dynastii Paleologów (rządzącej Bizancjum w latach 1259-1453). Tytuł cara zdradzał zakusy rosyjskich władców na przywłaszczenie sobie tradycji Cesarstwa Bizantyjskiego i zwierzchnictwa nad światem prawosławnym (Moskwa Trzecim Rzymem). W Rosji tytuł carski został sprowadzony do rangi królewskiej. Stąd Piotr I Wielki przyjmując tytuł imperatora, pretendował do rangi cesarskiej. Dyplomacja I Rzeczypospolitej aż do 1764 roku nie uznawała obu rosyjskich tytułów monarszych, tytułując władców Rosji wielkimi książętami moskiewskimi.

1906 - odbyło się zebranie założycielskie Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Wilnie. Na początku roku następnego wybrano zarząd instytucji, na czele którego stanął ks. prałat Jan Kurczewski (historyk). Towarzystwo stawiało sobie za cel prowadzenie badań nad dziejami Litwy oraz wspieranie rozwoju polskiej nauki, literatury i sztuki na Wileńszczyźnie. Od 1907 ukazywał się „Rocznik Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Wilnie”. Zajęcie Wilna przez Rosje Sowiecką w 1940 roku położyło kres działalności Towarzystwa.


1948 – zmarł prymas Polski kard. August Hlond (ur. 1881). W 1896 roku wstąpił do Towarzystwa Salezjańskiego. W roku 1925 został biskupem katowickim, a w 1926 arcybiskupem gnieźnieńsko-poznańskim i prymasem Polski. Rok później otrzymał tytuł kardynała. Skutecznie sprzeciwiał się planom przyjęcia przez II RP prawa małżeńskiego, które wprowadzałoby w całej Polsce świeckie małżeństwa cywilne i rozwody. Wiele wysiłku włożył w zorganizowanie w kraju Akcji Katolickiej. Od września 1939 przebywał w Rzymie. Następnie wyjechał do Francji, gdzie starał się informować opinię światową o tragicznych losach Polski i Polaków. W lutym 1944 r. został internowany przez Niemców. 20 lipca 1945 wrócił do Polski. W wyniku reformy organizacyjnej, którą Stolica Apostolska przeprowadziła z jego inicjatywy, stanął na czele diecezji warszawsko-gnieźnieńskiej. 8 września 1946 roku w Częstochowie poświęcił naród polski Niepokalanemu Sercu Maryi Panny. Zmarł w szpitalu sióstr elżbietanek na Mokotowie po udanej operacji wyrostka robaczkowego. Powodem była infekcja niewiadomego pochodzenia.


DATA: 2020-10-22 05:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.