DZIŚ JEST:   22   LIPCA   2019 r.

Św. Marii Magdaleny
Bł. Nicefora
 
 
 
 

22 marca

22 marca
Arcybiskup gnieźnieński Henryk Kietlicz

1219 – zmarł arcybiskup gnieźnieński Henryk Kietlicz (1199–1219). Podczas posługi arcybiskupiej włączył się w nurt reformy Kościoła. Stawiał sobie za cel wprowadzenie celibatu duchowieństwa oraz uniezależnienie Kościoła od władzy świeckiej (wyjęcie duchownych spod jurysdykcji sądów świeckich oraz zaprowadzenie wyboru biskupów przez kapituły).W swych działaniach był zdecydowany. Żądał od kapłanów, by pod przysięgą zobowiązali się do porzucenia życia małżeńskiego i całkowitej wstrzemięźliwości płciowej. Opornych i krzywoprzysięzców karał pozbawieniem stanowisk i godności kościelnych. Zwołał aż 15 synodów biskupich. Uczestniczył też w obradach Soboru Laterańskiego IV. W 1214 roku Innocenty III mianował abpa Kietlicza stałym legatem Stolicy Apostolskiej na Polskę i Prusy, co było pierwszym przypadkiem wyniesienia krajowego hierarchy tak wysoko.

1895 – w Paryżu odbył się pierwszy pokaz filmu braci Lumière, na którym przedstawiono film Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie. Rozpoczęła się era kina.


1943 - oddział niemiecki pod przywództwem SS-Brigadeführera Oskara Dirlewangera oraz Batalion Policyjny złożony z kolaborantów i członków OUN, spacyfikowały białoruską wioskę Chatyń, paląc żywcem 149 osób, w tym 75 dzieci. Ta zbrodnia, mimo że Niemcy mieli na swoim koncie wiele podobnych przestępstw wojennych, została nagłośniona przez sowiecką propagandę z uwagi na jej podobieństwo brzmieniowe do nazwy miejsca wymordowania oficerów polskich – wioski Katyń.

1946 – zmarł kardynał Klemens August von Galen, biskup Münsteru, błogosławiony (ur. 1878). Był jedenastym z trzynaściorga dzieci Ferdynanda hrabiego von Galen. Teologię studiował w latach 1898-1903 w Innsbrucku. 5 sierpnia 1933 r. papież Pius XI mianował go ordynariuszem Münster. Von Galen należał do zdecydowanych wrogów nazizmu. Protestował przeciwko zamykaniu klasztorów, krytykował dokonywaną przez nazistów eutanazję osób starych i chorych psychicznie. Władze III Rzeszy uważały go za swego wroga. Przed aresztowaniem chroniło go jedynie ogromny autorytet jakim cieszył się u wiernych.


DATA: 2019-03-22 05:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.