DZIŚ JEST:   03   KWIETNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
 
 
 
 

22 marca

22 marca
Arcybiskup gnieźnieński Henryk Kietlicz

1219 – zmarł arcybiskup gnieźnieński Henryk Kietlicz (1199–1219). Podczas posługi arcybiskupiej włączył się w nurt reformy Kościoła. Stawiał sobie za cel wprowadzenie celibatu duchowieństwa oraz uniezależnienie Kościoła od władzy świeckiej (wyjęcie duchownych spod jurysdykcji sądów świeckich oraz zaprowadzenie wyboru biskupów przez kapituły). W swych działaniach był zdecydowany. Żądał od kapłanów, by pod przysięgą zobowiązali się do porzucenia życia małżeńskiego i całkowitej wstrzemięźliwości płciowej. Opornych i krzywoprzysięzców karał pozbawieniem stanowisk i godności kościelnych. Zwołał aż 15 synodów biskupich. Uczestniczył też w obradach Soboru Laterańskiego IV. W 1214 roku Innocenty III mianował abpa Kietlicza stałym legatem Stolicy Apostolskiej na Polskę i Prusy, co było pierwszym przypadkiem wyniesienia krajowego hierarchy tak wysoko.

1895 – w Paryżu odbył się pierwszy pokaz filmu braci Lumière, na którym przedstawiono scenę Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie. Rozpoczęła się era kina.


1943 - oddział niemiecki pod przywództwem SS-Brigadeführera Oskara Dirlewangera oraz Batalion Policyjny złożony z kolaborantów i członków OUN, spacyfikowały białoruską wioskę Chatyń, paląc żywcem 149 osób, w tym 75 dzieci. Ta zbrodnia, mimo że Niemcy mieli na swoim koncie wiele podobnych przestępstw wojennych, została nagłośniona przez sowiecką propagandę z uwagi na jej podobieństwo brzmieniowe do nazwy miejsca wymordowania oficerów polskich – wioski Katyń.

1946 – zmarł kardynał Klemens August von Galen, biskup Münsteru, błogosławiony (ur. 1878). Był jedenastym z trzynaściorga dzieci Ferdynanda hrabiego von Galen. Teologię studiował w latach 1898-1903 w Innsbrucku. 5 sierpnia 1933 roku papież Pius XI mianował go ordynariuszem Münster. Von Galen należał do zdecydowanych wrogów nazizmu. Protestował przeciwko zamykaniu klasztorów, krytykował dokonywaną przez nazistów eutanazję osób starych i chorych psychicznie. Władze III Rzeszy uważały go za swego wroga. Przed aresztowaniem chroniło go jedynie ogromny autorytet jakim cieszył się u wiernych.


DATA: 2020-03-18 15:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.