DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

22 maja

22 maja
Zwycięzca spod Aspern, mal. Jan Piotr Krafft

1054 – zjazd w Kwedlinburgu. Po zajęciu Dolnego Śląska przez Kazimierza Odnowiciela książę czeski Brzetysław I poskarżył się cesarzowi Henrykowi III na księcia polskiego. W Kwedlinburgu cesarz przysądził Śląsk Kazimierzowi, pod warunkiem płacenia przez niego Czechom rocznego trybutu w wysokości 500 grzywien srebra i 30 grzywien złota.


1809 – sukcesem Austriaków zakończyła się francusko-austriacka bitwa pod Aspern na przedpolach Wiednia. Rankiem 20 maja Francuzi rozpoczęli przeprawę przez Dunaj, zajmując miejscowości Aspern i Essling. Na utworzone przez nich przyczółki uderzyli Austriacy, dowodzeni przez arcyksięcia Karola Ludwika. W wyniku dwudniowych zmagań (21-22 maja) Napoleon musiał wycofać swoje wojska za rzekę. Straty austriackie wyniosły 24 000 żołnierzy, Francuzi stracili 30 000 ludzi.


1910 - po kradzieży w październiku 1909 roku koron oraz sukienki z obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, dokonano jego ponownej koronacji. Nowe korony podarował papież św. Pius X. Sukienkę do przyozdobienia Cudownego Obrazu, tzw. sukienkę koralową, ofiarowały kobiety ziemi kieleckiej ze wsi Rembieszyce i Złotniki w kieleckim. Gest Ojca Świętego zapobiegł przekazaniu koron przez cara Mikołaja II.


1919 – ofensywa wojsk polskich wzmocnionych przez przybycie Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera odrzuciła wojska ukraińskie atakujące Lwów, kończąc tym samym walki o to miasto trwające od 1 listopada 1918 roku.


1944 - oddział UPA dokonał masakry w Bryńcach Zagórnych. Napastnicy weszli do niebronionej wsi, mordując ludność polską bez względu na płeć i wiek oraz rabując i podpalając domy. Spłonął także kościół parafialny. Część ofiar torturowano przed śmiercią. Zginęło od 120 do 145 osób, wielu było poparzonych.


DATA: 2020-05-22 05:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.