DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

22 lutego

22 lutego
Bonifacy VIII ogłasza Jubileusz 1300 roku

1300 – Papież Bonifacy VIII wydał bullę ogłaszającą rok 1300 Rokiem Jubileuszowym. Związana z uroczystościami możliwość uzyskania odpustu ściągnęła do Rzymu ogromne tłumy pielgrzymów. Zapoczątkowało to tradycję żywą w Kościele aż do dzisiaj. W 1343 roku Ojciec Święty Klemens VI ogłosił, że Jubileusze te należy obchodzić co 50 lat. Kolejnej zmiany dokonał Urban VI  (1389) wyznaczając ich częstotliwość na co 33 lata. Obecnie, zgodnie z zarządzeniem papieża Pawła II z roku 1470, Rok Jubileuszowy obchodzony jest raz na 25 lat.

 

1512 – zmarł Amerigo Vespucci, florencki żeglarz i nawigator, tercjarz franciszkański (ur. 1454). W 1492 roku opuścił Italię, by rozpocząć karierę podróżnika i odkrywcy w służbie Hiszpanii i Portugalii. W 1508 roku otrzymał tytuł naczelnego pilota floty hiszpańskiej. Zbadał i opisał znaczną część wschodniego wybrzeża Ameryki Południowej. W przeciwieństwie do Kolumba, uznał, że nowoodkryty ląd nie jest Azją, lecz nieznanym dotąd kontynentem i nazwał go Nowym Światem. Później, na cześć Vespucciego kontynent otrzymał nazwę Ameryka.


1944 – w nocy z 22 na 23 lutego banda UPA dokonała w nocy masakry 131 Polaków w Berezowicy Małej, niedaleko Zbaraża. Bandyci, najpierw, bez użycia broni palnej, wymordowali oddalony nieco od głównej części wsi przysiółek, potem dokonali mordów połączonych z rabunkiem centrum miejscowości. Wśród nielicznych ocalonych był Jan Krąpiec, ojciec wybitnego filozofa o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca OP. Uratował ich sąsiad Ukrainiec, dezinformując upowców.


1947 – w szpitalu nowotarskim zmarł śmiertelnie postrzelony Józef Kuraś ps. „Ogień”, Żołnierz Wyklęty, dowódca oddziałów podziemia antykomunistycznego (ur. 1915). W Kampanii Wrześniowej walczył w szeregach 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Potem przeszedł do konspiracji. Był kolejno członkiem: SZP, Konfederacji Tatrzańskiej, AK i BCh. Po wojnie tworzył struktury MO i UB. Szybko jednak zerwał współpracę z władzami komunistycznymi i udał się do lasu, by rozpocząć walkę z nowym systemem.  Jedną z najgłośniejszych akcji wykonanych przez członków zgrupowania dowodzonego przez „Ognia” należało rozbicie w dniu 18 sierpnia 1946 roku więzienia św. Michała w Krakowie, w rezultacie czego wolność odzyskało kilkudziesięciu więźniów – żołnierzy AK, WiN, NSZ.


DATA: 2020-02-14 11:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.