DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

22 listopada

22 listopada
Clive Staples Lewis

1918 – Polacy odzyskali Lwów, wypierając z niego wojsko ukraińskie. Po wzmocnieniu sił polskich we Lwowie przez przybyły z Przemyśla oddział ppłk. Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego, przystąpiły one do natarcia. Główne uderzenie wykonała grupa kpt. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, która opanowała Łyczaków, wodociągi miejskie oraz Górę św. Jacka. Armia ukraińska po opuszczeniu Lwowa przystąpiła do oblężenia miasta.


1938 – prezydent Ignacy Mościcki wydał dekret „O rozwiązaniu zrzeszeń wolnomularskich”, wyjmujący spod prawa wszystkie stowarzyszenia masońskie na terenie kraju. Składał się on z sześciu artykułów, które mówiły m.in. o karze więzienia i grzywny za tworzenie, działalność, wspieranie oraz sympatyzowanie z lożami oraz przekazaniu majątku zlikwidowanych stowarzyszeń na cele dobroczynne.


1963 – zmarł Clive Staples Lewis, brytyjski pisarz, historyk literatury średniowiecznej i XVI wieku, profesor uniwersytetu w Cambridge (ur. 1898). Pochodził z rodziny anglikańskiej, lecz w młodości stał się ateistą. Brał udział w pierwszej wojnie światowej we Francji. Po wojnie studiował na uniwersytecie oksfordzkim. Karierę naukową kontynuował w Cambridge. Związał się z nieformalną grupą brytyjskich intelektualistów – Inklingów. Po zetknięciu z J.R.R. Tolkienem, Lewis wrócił do swych chrześcijańskich korzeni, choć ku rozczarowaniu przyjaciela nie przeszedł na katolicyzm. Wiara wywarła ogromny wpływ na tworzoną przez Lewisa literaturę. Ceniona jest jego eseistyka moralistyczno-religijna oraz powieści fantastyczno-naukowe. Wielką popularnością cieszy się cykl baśni dla dzieci pt. Opowieści z Narnii.


DATA: 2020-11-22 07:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.