DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

22 kwietnia

22 kwietnia
Po ataku gazowym

1073 – kardynał Hildebrand został okrzyknięty przez rzymian papieżem. Wybór ludu potwierdzili później kardynałowie. Nowy Ojciec Święty dążył do przeprowadzenia reformy Kościoła i uniezależnienia go od władzy świeckiej. Program zmian zawarł w dokumencie Dictatus Papae z 1075 r. Na dwóch synodach wielkopostnych w 1074 i 1075, papież potwierdził wprowadzone przez swoich poprzedników dekrety potępiające symonię i małżeństwa duchownych. Polityka papieska wymierzona w inwestyturę wywołała konflikt z cesarzem Henrykiem IV. Mimo przejściowego triumfu Grzegorza VII w Canossie, w chwili śmierci ( 25 maja 1085) namiestnik Chrystusa na ziemi świadom był klęski swoich planów. Ostatecznie jednak wysiłki Grzegorza VII nie poszły na marne. Wiele jego postulatów zostało zrealizowanych przez jego następców.


1418– papież Marcin V ogłosił zamknięcie soboru w Konstancji. Sobór został zwołany przez antypapieża Jana XXIII na żądanie króla, później cesarza Zygmunta Luksemburczyka. Uroczyste otwarcie nastąpiło w listopadzie 1414 r. Po osądzeniu i uwięzieniu Jana XXIII sobór rozpoczął obrady na nowo 5 lipca 1415 r., tym razem jego legalność potwierdził Ojciec Święty Grzegorz XII. Ostatecznie nie cały dorobek soboru został zalegalizowany. Generalnie Kościół odrzucił te dekrety, które uszczuplały prawa Stolicy Apostolskiej. Ojcowie soborowi zajmowali się także błędnymi naukami Wiklefa i Husa, wykazując ich nieprawowierność.


1915 - podczas drugiej bitwy pod Ypres Niemcy uwolnili w kierunku alianckich okopów 150 ton chloru (z ponad 6 tys. butli). Straty aliantów w wyniku operacji wyniosły ok. 12 tys. żołnierzy, z czego zmarło (w strasznych męczarniach) ok. 350 ludzi. Ze względu na śmiertelną skuteczność użytej broni, dzień 22 kwietnia 1915 uznano na całym świecie jako moment rozpoczęcia wojny gazowej. Należy podkreślić, że mimo użycia gazu pozycje angielskie nie zostały przełamane.

1920 – Naczelny Wódz Wojska Polskiego marsz. Józef Piłsudski podpisał dekret powołujący do życia Muzeum Wojska Polskiego. Na stanowisko dyrektora instytucji powołał pułkownika Bronisława Gembarzewskiego, ówczesnego dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.

 


DATA: 2019-04-22 06:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.