DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

22 czerwca

22 czerwca
Krzyż Wielki Orderu Virtuti Militari

1279 – zmarł arcybiskup gnieźnieński Marcin z Opawy, kapłan, kanonista i historyk. Od 1261 był penitencjarzem i kapelanem papieża Aleksandra IV, a później jego następców. Napisał najpopularniejszy w późnym średniowieczu zarys dziejów powszechnych od czasów Chrystusa - Chronicon pontificum et imperatorum. Był też autorem kompendium wiedzy kanonicznej Margarita Decreti oraz Sermones de tempore et de sanctis, a także zbioru kazań. Należał także do grona autorów Liber Pontificalis (Księgi papieży). W 1278 r., w Viterbo, został wyświęcony na arcybiskupa gnieźnieńskiego. Zmarł krótko po konsekracji w Bolonii.


1535 – został stracony Jan Fisher (ur. 1469), angielski biskup, męczennik i święty Kościoła katolickiego. W roku 1504 został biskupem Rochester. Jednocześnie pełnił funkcję wychowawcy następcy tronu Henryka (VIII). Przeciwstawiał się rozpoczętemu przez wychowanka, wtedy już króla, procesowi rozwodowemu z Katarzyną Aragońską. W przeciwieństwie do innych biskupów królestwa odmówił zaprzysiężenia ustawy, która potomstwu Henryka VIII i Anny Boleyn gwarantowała sukcesję tronu. W kwietniu 1534 roku bp Jan trafił do więzienia w Tower. W roku następnym został ścięty.


1792 – król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Virtuti Militari. Okazją ku temu był sukces armii polskiej w bitwie pod Zieleńcami. Pierwsze ordery, które Stanisław August Poniatowski przesłał kilka dni po bitwie do obozu w Ostrogu odbiegały wyglądem od wzoru, z którym odznaczenie kojarzy się nam dzisiaj. Były to po prostu owalne medale. Wkrótce sformalizowano istnienie orderu, ustanawiając dla niego statut. Jednocześnie zmieniono jego wygląd. W nowej wersji przybrał on formę krzyża rycerskiego.


1905 – wybuchło dwudniowe powstanie łódzkie, zwane również czerwcowym – pierwszy w imperium rosyjskim zryw zbrojny robotników podczas rewolucji 1905 roku.


1935 – zmarł Szymon Askenazy (ur. 1866), wybitny polski historyk żydowskiego pochodzenia, profesor uniwersytetów lwowskiego, a następnie warszawskiego . Od 1909 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Obszarem jego zainteresowań badawczych była historia polityczna Polski XVIII-XIX w. oraz stosunki międzynarodowe tego okresu.


DATA: 2019-06-19 09:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.