DZIŚ JEST:   27   LISTOPADA   2020 r.

NMP Cudownego Medalika
Św. Wirgiliusza, biskupa
Św. Józefa Pignatellego
 
 
 
 

21 października

21 października
Bitwa pod Trafalgarem (fragm.), mal. William Clarkson Stanfield

1702 – cesarz Leopold I Habsburg wydał Złotą Bullę ustanawiając we Wrocławiu Akademię Leopoldyńską. Opiekę nad nią mieli sprawować jezuici. Początkowo uczelnia posiadała tylko jeden fakultet - teologiczny.


1805 – w bitwie morskiej pod Trafalgarem eskadra angielska pod dowództwem admirała Horacjusza Nelsona odniosła zwycięstwo nad połączonymi siłami morskimi francusko-hiszpańskimi. Flotylla koalicyjna straciła aż 22 okręty, podczas gdy wszystkie jednostki brytyjskie przetrwały zmagania (kilkanaście odniosło uszkodzenia). W walkach poległ admirał Nelson (ur. 1758). Klęska floty oraz utrata okrętów i załóg stanowiła wielki cios w plany Napoleona inwazji morskiej na Anglię.


1831 – załoga twierdzy zamojskiej skapitulowała przed wojskami rosyjskimi. Ten akt zakończył powstanie listopadowe.

1893 – w Krakowie dokonano uroczystego otwarcia Teatru Miejskiego (od 1909 roku nosi imię Juliusza Słowackiego), wzniesionego na miejscu wyburzonego kościoła Ducha Świętego. Rozebranie zabytkowej, choć nie pełniącej już funkcji sakralnych, świątyni i zabudowań szpitala duchaków wywołało wiele kontrowersji. Jan Matejko w geście protestu zrzekł się honorowego obywatelstwa Krakowa. Podczas pierwszego spektaklu wystawiono fragmenty utworów Mickiewicza, Słowackiego i Fredry.


1963 – ostatni żołnierz polskiego podziemia antykomunistycznego sierżant Józef Franczak, ps. „Lalek”, poległ w walce z obławą Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej we wsi Majdan Kozic Górnych na Lubelszczyźnie. W szeregi Wojska Polskiego wstąpił Franczak jeszcze przed wojną. Służył w korpusie żandarmerii. Podczas kampanii wrześniowej dostał sie do sowieckiej niewoli, z której uciekł. W 1940 roku wstąpił do ZWZ. W 1944 roku został przymusowo wcielony do 2 Armi Ludowego Wojska Polskiego. Zdezerterował po tym jak był świadkiem rozstrzeliwania akowców. W kolejnych latach zwalczał tzw. państwo ludowe na lubelszczyźnie. Potem ukrywał się.


DATA: 2020-10-21 06:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.