DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

21 marca

21 marca
Béla Kun i towarzysze

1804 – we Francji wszedł w życie Kodeks Cywilny Francuzów, od 1807 roku nazywany Kodeksem Napoleona. Jego przepisy odzwierciedlały zmiany, jakie zaszły w społeczeństwie w wyniku rewolucji francuskiej. Szczególny sprzeciw Kościoła wywołało usankcjonowanie rozwodów. Regulacje Kodeksu Napoleona zostały także wprowadzone w Księstwie Warszawskim 1 maja 1808 roku.


1919 – na Węgrzech rozpoczęła się rewolucja. W wyniku połączenia komunistów z socjaldemokratami powstała Węgierska Partia Socjalistyczna. W tym samym dniu partia utworzyła rząd rewolucyjny i powołała do życia Węgierską Republikę Rad. Ogłoszono zniesienie arystokratycznych tytułów i przywilejów oraz rozdział kościoła od państwa. Mnożyły się napady na kapłanów i wiernych. Dokonano konfiskaty ziem i nacjonalizacji przemysłu. Powołano też Węgierską Armię Czerwoną i Czerwoną Gwardię, a do walki z kontrrewolucją skierowano oddział tzw. „chłopców Lenina”, pod kierownictwem Jozsefa Csernego. Mieli oni na rękach krew co najmniej kilkuset ludzi. W wyniku niezadowolenia społeczeństwa oraz interwencji wojsk rumuńskich 6 sierpnia 1919 roku rewolucja upadła.


1943 – została utworzona Krajowa Reprezentacja Polityczna (KRP), organ reprezentujący w kraju główne siły polityczne Polski Podziemnej: PPS-WRN, SL, SN i SP. Krajowa Reprezentacja Polityczna powstała w wyniku przekształcenia Politycznego Komitetu Porozumiewawczego. Po powołaniu przez komunistów Krajowej Rady Narodowej, na mocy dekretu Delegata Rządu na Kraj, 9 stycznia 1944 roku KRP została przekształcona w Radę Jedności Narodowej.


1985 - zmarł Stanisław Rembek, polski pisarz, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej 1939 roku. Z zawodu nauczyciel, podczas II wojny światowej zaangażował się w tajne nauczanie. Napisał m.in.: Nagan, W polu, Wyrok na Franciszka Kłosa (ur. 1901).


DATA: 2020-03-18 15:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.