DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

21 maja

21 maja
Bój o Górę św. Anny

996 – król Niemiec Otton III (980-1002) został koronowany na cesarza rzymskiego. Syn cesarza Ottona II i pochodzącej z dynastii rządzącej w Bizancjum cesarzowej Teofano, dążył do budowy uniwersalnej władzy cesarskiej na wzór antycznego imperium rzymskiego. Przy okazji pielgrzymki cesarza do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, Otton III starał się pozyskać dla tej idei Bolesława Chrobrego (zjazd gnieźnieński w 1000 r.). Cesarz zmarł podczas próby zdobycia Rzymu, z którego wypędził go wybuch rebelii ludowej. 


1841 – zmarł Julian Ursyn Niemcewicz, polski dramaturg, powieściopisarz, poeta, pamiętnikarz, polityk (ur. 1757), poseł na Sejm Wielki, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej. Do działalności politycznej wrócił po utworzeniu Księstwa Warszawskiego. W trakcie powstania listopadowego wyjechał za granicę. Potem związał się ze stronnictwem emigracyjnym ks. Adama Czartoryskiego. Utwory Niemcewicza, m. in. „Śpiewy historyczne”, cieszyły się wielką popularnością w społeczeństwie polskim XIX wieku.


1921 – początek bitwy o Górę św. Anny podczas III powstania śląskiego. Zajętą przez polskich powstańców górę zaatakowały od północy oddziały niemieckiego Freikorpsu. Powstańcy zmuszeni byli wycofać się. Przez następne dni trwały zacięte walki na tych terenach, przerwane 26 maja po podpisaniu zawieszenia broni. Niestety przy podziale Górnego Śląska Góra Świętej Anny została przyznana Niemcom.


1945 - dowodzony przez ppor. Edwarda Wasilewskiego „Wichurę” oddział podziemia poakowskiego rozbił w nocy z 20 na 21 maja obóz NKWD w Rembertowie,  w którym byli przetrzymywani żołnierze AK, BCh, NSZ i innych formacji niepodległościowych. Udało się uwolnić ok. 500 osób. Pozostali więźniowie w liczbie 1100 zostali wywiezieni 4 lipca 1945 roku do więzienia w Rawiczu. Około 130 z nich zostało odbitych w Bąkowcu przez oddział „Orlika” - majora Mariana Bernaciaka.

 

 

 


DATA: 2020-05-21 07:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.