DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

21 lutego

21 lutego

1574 – w katedrze wawelskiej arcybiskup gnieźnieński Jakub Uchański koronował Henryka III Walezego na króla Polski. Pierwszy król elekcyjny urodził się w 1551 roku, jako czwarty syn króla Francji Henryka II i Katarzyny Medycejskiej. W 1573 roku, podczas pierwszej wolnej elekcji, został wybrany na króla Polski. W roku następnym przybył do Krakowa. Przed objęciem władzy zaprzysiągł tzw. Artykuły Henrykowskie i Pacta Conventa. W czerwcu 1574 roku monarcha dowiedział się o nagłej śmierci brata, króla Francji Karola IX. Wkrótce potajemnie opuścił Kraków i wrócił do ojczyzny.

1846 – w nocy z 21 na 22 stycznia wybuchło powstanie krakowskie. Oddziały austriackie ostrzelane przez powstańców wycofały się z Krakowa i okolic. Wtedy ukonstytuował się Rząd Narodowy w składzie: Jan Tyssowski, Ludwik Gorzkowski oraz Aleksander Grzegorzewski. Tarcia, które wkrótce nastąpiły wewnątrz rządu, utorowały drogę dyktaturze Tyssowskiego. 26 lutego doszło do bitwy pod Gdowem, podczas której wojska austriackie, wspomagane przez okolicznych chłopów, rozbiły powstańców. Śmierć Edwarda Dembowskiego, zabitego w trakcie zorganizowanej dzień później procesji, położyła kres powstaniu.

 

1848 – w Londynie Karol Marks i Fryderyk Engels opublikowali Manifest komunistyczny jako program niemieckiej partii Związek Komunistów. Książeczka ukazała się anonimowo.

1885 – zmarł ks. Zygmunt Golian, wybitny kaznodzieja, publicysta, jeden z czołowych polskich ultramontanów (ur. 1824). Po ukończeniu studiów teologicznych w Krakowie kształcił się w Lowanium i Rzymie, gdzie uzyskał doktorat. W latach 1862-67 wykładał teologię fundamentalną w warszawskiej Akademii Duchownej. Od 1868 roku był administratorem parafii św. Floriana w Krakowie. Wykładał także na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas soboru watykańskiego I redagował Tygodnik Soborowy opowiadając się za nauką o nieomylności papieża. Występował w obronie Państwa Kościelnego i doczesnej władzy papieży. W 1881 roku objął probostwo w Wieliczce.


1916 – I wojna światowa: zaczęła się bitwa pod Verdun (trwała do 20 grudnia 1916). Niemieckie dowództwo oprócz celów strategicznych – zdobycia twierdzy, postawiło sobie za cel wykrwawienie armii francuskiej. Mimo wielkiej daniny krwi armia francuska (obroną dowodził gen. Filip Pétain) utrzymała Verdun.


DATA: 2020-02-21 06:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.