DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

21 listopada

21 listopada
Jurek Bitschan

1652 – zmarł Jan Brożek, kapłan katolicki, matematyk, astronom, rektor Akademii Krakowskiej (ur. 1585). Pochodził z rodziny mieszczańskiej. Studiował w Krakowie i Padwie. Zajmował się matematyką, astronomią, a także logiką, medycyną, geografią i muzyką. Był zwolennikiem heliocentrycznej teorii budowy Układu Słonecznego oraz pierwszym biografem Mikołaja Kopernika. Pozostawił po sobie szereg pism naukowych. Od 1632 do śmierci w 1652 był proboszczem rzymskokatolickiej parafii pw. św. Bartłomieja w Staszowie.


1918 – poległ 14-letni obrońca Lwowa Jurek Bitschan (ur. 1904). 20 listopada dołączył do oddziału mającego nacierać na pozycje Ukraińców. Musiał długo przekonywać żołnierzy, by pozwolili mu pójść z sobą. W domu pozostawił list do ojczyma, wziętego lekarza lwowskiego, Stanisława Zagórskiego:  Kochany Tatusiu! Idę dzisiaj zameldować się do wojska. Chcę okazać, że znajdę tyle sił, by służyć i wytrzymać. Obowiązkiem moim jest iść, gdy mam dość sił, bo brakuje ciągle ludzi dla wyswobodzenia Lwowa. Jerzy

Gdy żołnierze ruszyli do ataku, Bitschan śmiało szedł w pierwszym szeregu. Na drugi dzień rano oddział do którego się przyłączył, zajął stanowiska na Cmentarzu Łyczakowskim. Tu między grobami  dosięgły chłopca dwie kule. Wkrótce zmarł. Na drugi dzień Lwów był polski. Jurek Bitschan przeszedł do legendy. W dwudziestoleciu międzywojennym dużą popularnością cieszyła się piosenka pt. „Ballada o Jurku Bitschanie”.


1919 – Rada Najwyższa państw Ententy podczas konferencji pokojowej w Wersalu podjęła decyzję o przekazaniu Galicji Wschodniej pod polską administrację na 25 lat. Po tym okresie o przynależności państwowej tych terenów miał zadecydować plebiscyt.


DATA: 2020-11-13 08:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.