DZIŚ JEST:   23   SIERPNIA   2019 r.

Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
 
 
 
 

21 kwietnia

21 kwietnia
Karpatczycy w Bolonii

743 a. Ch. – legendarna data założenia Rzymu  przez braci Romulusa i Remusa. W tym dniu zaczynał się rzymski kalendarz, który liczył upływający czas „od założenia Miasta” (Ab Urbe Condita).


1699 – zmarł Jean Baptiste Racine, francuski dramatopisarz, zaliczany do największych tragików wszech czasów (ur. 1639). Do najważniejszych jego dzieł należą: Andromacha, Brytanik, Berenika, Bajazet, Ifigenia, Fedra. W młodości pozostawał pod wpływem nauk Janseniusza. Zerwanie z potępionymi przez Kościół poglądami okazało się nietrwałe. Sympatyzował z nimi także pod koniec życia. Pesymizm jansenizmu znalazł odbicie w napisanych na prośbę markizy F. de Maintenon dwóch tragediach biblijnych: Estera (1689) i Atalia (1691).


1836 - w bitwie pod San Jacinto armia amerykańska pod dowództwem Samuela Hustona pokonała wojska meksykańskie generała Antonia Lópeza de Santa Anna (prezydenta kraju). Wzięty do niewoli de Santa Anna podpisał traktat pokojowy, zgodnie z którym Meksyk zrzekał się praw do Teksasu i uznawał niepodległość Republiki Teksańskiej


1878 - papież Leon XIII wydał encyklikę Inscrutabili Dei Consilio, O złu w społeczeństwie i misji Kościoła.

1920 – w Warszawie podpisano umowę między rządem RP i rządem ukraińskim Szymona Petlury. Uznawał prawo Ukrainy do niezawisłości, a jako wspólną granicę wyznaczał linię Zbrucza i Horynia.


1945 - 9 Batalion 3 Dywizji Strzelców Karpackich jako pierwszy wkroczył do Bolonii i wywiesił biało-czerwone flagi. Zajęcie Bolonii wieńczyło ofensywę sprzymierzonych rozpoczętą 9 kwietnia 1945 r. 2 Korpus Polski, tocząc ciężkie walki, 15 kwietnia opanował przeprawy przez rzekę Sillaro i po dwóch dniach dotarł nad Gaianę. Pobite i zagrożone manewrem 5. Armii amerykańskiej, zmierzającej do Bolonii od południa, siły niemieckie zrezygnowały z obrony miasta. Jednostki polskie, zorientowawszy się w sytuacji, ruszyły do pościgu. Bitwa była ostatnią operacją 2 Korpusu we Włoszech oraz ostatnią jego bitwą w II wojnie światowej.


DATA: 2019-04-21 04:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.