DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 

21 czerwca

21 czerwca

1527 – zmarł Mikołaj Machiavelli (ur. 1469), prawnik, pisarz polityczny, historyk i dyplomata florencki. Sławę przyniósł mu traktat o sprawowaniu władzy pt. Książę. Głosił w nim, że w działalności politycznej należy się kierować racją stanu. Dla jej dobra można korzystać z wszelkich dostępnych środków, w tym także podstępu i okrucieństwa. Polityka według Machiavellego to sztuka skutecznego działania, która musi być oddzielona od moralności. Pogląd ten od nazwiska autora Księcia otrzymał nazwę makiawelizmu. Głównymi oponentami Makiawela byli myśliciele katoliccy. W 1559 jego pisma znalazły się na kościelnym indeksie ksiąg zakazanych.

1768 – zbuntowane Kozactwo i chłopstwo ruskie podstępem zajęło Humań. Bandy buntowników wdarły się do miasta i rozpoczęły rzeź mieszkańców oraz przebywających w nim licznych uciekinierów. W okrutny sposób zamordowano ponad 10 tys. ludzi: Polaków i Żydów obojga płci, w tym dzieci. Zabito także księży katolickich i unickich. W pień wycięto kilkuset uczniów szkoły bazyliańskiej.


1940 – w Palmirach w ramach wymierzonej w polskie elity akcji A-B (Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej) zostali przez Niemców rozstrzelani m.in.: marszałek Maciej Rataj, Mieczysław Niedziałkowski, Janusz Kusociński. Masowe egzekucje w Palmirach, stanowią kontynuację trwającej nieomal od pierwszych dni wojny działań mających na celu eksterminację polskich warstw przywóczych i twórczych.

1945 - w Moskwie zapadły wyroki w pokazowym procesie szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Rozprawa toczyła się w dniach 18-21 VI 1945 w Moskwie przed Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego ZSRR. Podsądni zostali podstępnie zwabieni przez NKWD pod pozorem rozmów politycznych i aresztowani. Zapadły wyroki od kilku miesięcy do 10 lat więzienia. Tylko kilka osób uniewinniono. Więzienia nie przeżyli: gen. Leopold Okulicki, delegat rządu RP na Kraj Jan Stanisław Jankowski oraz jego zastępca Stanisław Jasiukowicz.


1963 - kardynał Giovanni Battista Montini został obrany papieżem i przyjął imię Paweł VI.


DATA: 2019-06-21 05:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.