DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

2012 - testament Stalina

2012 - testament Stalina
Fot. Ł. Korzeniowski

Polska jako jedyne państwo z grona byłych krajów bloku wschodniego nie uregulowała stosunków majątkowych z byłymi właścicielami i ich spadkobiercami. Zbrodnie komunistyczne nie doczekały się zadośćuczynienia, a postawa obecnych władz państwowych, sądów i trybunałów jest całkowicie zgodna z założeniami polityki władz PRL.

 

Od przemian politycznych roku 1989 r. minęły już 23 lata, zaś od śmierci Słońca Narodów, Józefa Wissarionowicza - prawie 60. Któż by mógł sądzić, że po tak długim czasie, po kilku druzgocących krytykach z ust samego Chruszczowa i następców, testament Stalina dalej będzie pilnie wypełniany? W jakim to aspekcie, zapyta się osoba dociekliwa, przecież dzisiaj już te zbrodnicze czasy odeszły w niepamięć i niebyt! A jednak, w wielu dziedzinach wciąż dotrzymujemy kroku wschodniemu tyranowi.

Jedną z najpoważniejszych kwestii, które po dziś dzień przebiegają zgodnie z wytycznymi Stalina jest pozbawienie klasy posiadającej w Polsce całego majątku oraz wykorzenienie jej z życia publicznego i społecznego. Mowa oczywiście o majątkach odebranych przez władze komunistyczne, zarówno arystokracji, ziemiaństwu, bogatemu chłopstwu, jak i mieszczanom oraz wszystkim innym niepoprawnym politycznie właścicielom, którzy mogli w latach 40. i 50. stanowić zagrożenie dla struktur rodzącego się socjalistycznego państwa.

 

Zauważyć należy, że nie tylko złamano jedno z fundamentalnych praw i zasad społecznych będących bazą relacji międzyludzkich, w naturalnym porządku umiejscowionych zaraz po prawie do życia i godności ludzkiej, ale zlikwidowano też jednym podpisem całą elitę tradycyjnego polskiego społeczeństwa, czy to wywodzącą się z czasów zamierzchłych, czy też wyniesioną u końca XIX i początku XX wieku. Nacjonalizacja mienia to nie tylko osobiste dramaty rodzin wyrzucanych z domów w ciągu kilkudziesięciu minut, zwykle bez prawa do powrotu. To również pozbawienie naturalnych ram całego systemu gospodarki państwowej, od czasów wojny opartego już na nierealistycznych mrzonkach Marksa, Engelsa i Lenina.

 

Drugim aspektem walki przeciw "klasie wyzyskiwaczy" była fizyczna likwidacja oraz szykany ze strony tajnego aparatu państwowego. Najbardziej znane zbrodnie sowieckie stanowią jaskrawy przykład metodycznej degradacji polskich elit, jednak tuż za nimi piętrzą się niezliczone przypadki więzienia, tortur i upodlenia, stosowanych w pierwszych latach poddaństwa Polski wobec całej rzeszy obywateli, których często jedyną przewiną było odziedziczenie nieprawomyślnego nazwiska po przodkach.

 

Jak można jednak sprawy historii odnieść do czasów dzisiejszych? W bardzo jasny i czytelny sposób - zbrodnie komunistyczne nie doczekały się zadośćuczynienia, a postawa najwyższych władz państwowych, sądów i trybunałów jest całkowicie zgodna z założeniami polityki władz PRL.

Polska jako jedyne państwo z grona byłych krajów bloku wschodniego nie uregulowała stosunków majątkowych z byłymi właścicielami i ich spadkobiercami. Jedyne zadośćuczynienie zostało na naszym kraju wymuszone przez międzynarodowe układy powojenne, dotyczące mienia zabużańskiego i wypłacane w niewielkich kwotach przez Skarb Państwa.

 

Jak nisko musi więc upaść państwo, aby okradać własnych obywateli z należnego im dorobku pokoleń? Jak musi być upodlone, aby do sprawiedliwości mogły je zmusić jedynie zobowiązania wymuszone przez pierwsze potęgi świata? Czy w takim razie państwo nasze jest zdolne do uczciwego postawienia sprawy i samodzielności oraz suwerenności, jeśli jednocześnie jest złodziejem i paserem majątku odebranego własnym obywatelom?

 

Mogą się podnieść obawy, czy w obecnej sytuacji Skarb stać na kosztowne dochodzenie sprawiedliwości i jej wymierzenie. Oczywiście - tak. Po pierwsze - dobra oddawane zwykle można zwrócić w naturze, tam, gdzie ziemia nie została w wyniku reformy rolnej nadzielona chłopom - takich przypadków jest znakomita większość. Gdy to okaże się niemożliwe - zwracać należy mienie zastępcze, z wielkiego zasobu ziemi i lasu będącego we władaniu państwowym. Wiadomo wszak, że właściciel prywatny, jeśli dodatkowo ziemię czy fabrykę rodzina posiadała przez wieki, bardziej dba o majątek, niż urzędnik państwowy, podatny na korupcje i doglądający "wspólnego - czyli niczyjego".     

Ponadto nie sama kwestia finansowa i gospodarcza powinna przyciągać uwagę rządzących. Budowa klasy średniej, związanej materialnie z Polską oraz przywrócenie tradycyjnym wartościom ziemiańskim, mieszczańskim i chłopskim należytego poszanowania, jest fundamentem odrodzenia zdrowego społeczeństwa. Jest to niezawodny sposób na podniesienie ducha narodu.

 

Czy realizacja tej idei jest jednak możliwa w czasach obecnych? Oczywiście, drugi raz - tak. Rząd AWS przyjął ustawę restytucyjną (reprywatyzacyjną), która zakładała zwrot byłym właścicielom połowy majątku. Jednak pełniący wtedy obowiązki prezydenta Aleksander Kwaśniewski zawetował tę ustawę, tłumacząc mętnie, że państwa nie stać na takie wydatki. Veto było, rzecz jasna, całkowicie politycznym aktem wiernopoddańczego kontynuowania polityki Stalina, dążącego do całkowitej likwidacji elit Państwa Polskiego.

 

Jest sprawą nie wzbudzającą wątpliwości, że jedynie brak woli politycznej jest przeszkodą w odbudowie struktur społecznych. Obserwujmy więc, które z sił politycznych skłania się ku tradycyjnym wartościom od wieków wpisanym w nasz naród, a które jedynie deklarują puste obietnice, w rzeczywistości będąc zaś pogrobowcami Stalina.

 

 

 

Grzegorz Piątkowski


DATA: 2012-04-03 21:08
AUTOR: GRZEGORZ PIĄTKOWSKI
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dobrze, że ktoś się ciągle wypowiada na takie tematy. Nie można gromadzić majątku w kraju, który własności prywatnej nie szanuje. Ci, którzy mają energię i zdolności by się bogacić, będą woleli wyjechać albo po prostu nie będą używać swoich talentów. Widzę to często, wiele osób żyje "na ćwierć gwizdka", bo na życie im starcza, a bogacić się nie chcą źle rozumiejąc rolę bogatych ludzi, nawet wierzących, w społeczeństwie.
ponad 8 lat temu / Wolny Katolik
 
Najgorsze jest to że nikjt tego nie nagłaśnia, wyglada na to że społeczeństwo po prostu to akceptuje. I jak żyć w takim państwie co nie szanuje prawa własności i obywateli...
ponad 8 lat temu / Mario
 
Polecam archiwalny wywiad z b. posłem UPR, śp. Lechem Pruchno-Wróblewskim, który znaczną część swojej politycznej drogi poświęcił na walkę o reprywatyzację... http://www.prokapitalizm.pl/lech-pruchno-wroblewski-o-reprywatyzacji-lustracji-jkm-i-upr.html
ponad 8 lat temu / Paweł Sztąberek
 
Tekst dobry, za brak odniesień do działalności Komisji Majątkowej i kwestii oddania majątku kościelnego minus. Czyżby chęć zyskania przychylności redakcji portalu ? ;)
ponad 8 lat temu / sierpimlotek
 
Pierwszy artykuł, który czytam na tej stronie, zachęca mnie bardzo do dalszej lektury ! Powodzenia!
ponad 8 lat temu / Ewa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.