DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

20 września

20 września
Grodno przed 1939 rokiem

1378 – zbuntowani przeciw władzy papieża Urbana VI kardynałowie wybrali antypapieża, którym został arcybiskup Cambrai kard. Robert z Genewy. Przyjął on imię Klemens VII. Rozpoczęła się wielka schizma zachodnia.

1792 – pod Valmy doszło do konfrontacji rewolucyjnej armii francuskiej z wojskami prusko-austriackimi. Po kilkugodzinnej wymianie ognia, przy braku bezpośredniego starcia, wojska interwencyjne rozpoczęły odwrót. Sukces pod Valmy ocaliło rewolucję francuską od upadku.

 

1870 – wojska Królestwa Włoch zajęły stolicę Państwa Kościelnego - Rzym. Na polecenie Ojca Świętego bł. Piusa IX armia papieska broniła miasta do momentu skruszenia przez artylerię agresora murów otaczających Rzym. Gdy to się stało, garnizon Rzymu skapitulował.

1894 – w Castel Gandolfo zmarł Jan Chrzciciel (Giovanni Battista) de Rossi, rzymski archeolog, odkrywca katakumb św. Kaliksta przy Via Appia w Rzymie (ur. 1822 r.). Swoimi badaniami dał podwaliny pod szybki rozwój archeologii chrześcijańskiej, który nastąpił w 2 poł. XIX wieku.

 

1939 - w godzinach rannych do Grodna wdarły się sowieckie czołgi, próbując zdobyć miasto z marszu. Atak powstrzymały szczupłe oddziały wojska polskiego wspomagane przez cywilnych ochotników, m.in. grodzieńskich harcerzy. Z braku broni przeciwpancernej używano butelek z benzyną. W drugim dniu obrony siły polskie próbowały, zresztą z sukcesami, kontratakować. Walki trwały do 22 września. Nad ranem tego dnia reszta obrońców Grodna opuściła miasto lub rozproszyła się po domach.

1939 – w Kutach, nad granicą II Rzeczypospolitej z Rumunią, zginął od kuli sowieckiej popularny polski pisarz Tadeusz Dołęga-Mostowicz (ur. 1898). Autor 17 powieści, w większości bestsellerów, został we wrześniu 1939 roku wcielony do Wojska Polskiego w randze kaprala, mimo że ze względu na stan zdrowia (i znajomości) mógł uniknąć mobilizacji. W dniu śmierci przybył do Kut po zaopatrzenie dla internowanych w Rumunii żołnierzy polskich z jego jednostki.

 

1942 – powstały Narodowe Siły Zbrojne. W tym dniu płk. Ignacy Oziewicz ps. „Czesław”, wydał rozkaz, w którym zawiadamiał o objęciu przez siebie funkcji komendanta NSZ. Faktycznie proces formowania tej organizacji rozpoczął się w lipcu 1942 roku, kiedy nastąpił rozłam w Narodowej Organizacji Wojskowej i Stronnictwie Narodowym na tle scalenia NOW z Armią Krajową. NSZ zostały utworzone w wyniku połączenia Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy i części NOW, która nie podporządkowała się umowie scaleniowej z AK. Ponadto w skład NSZ wszedł także szereg mniejszych organizacji o charakterze narodowym.


DATA: 2020-09-18 15:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.