DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

20 stycznia

20 stycznia
Bp Czesław Kaczmarek

1270 – zmarł bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia, węgierski duchowny katolicki, eremita, założyciel paulinów, czyli Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika (ur. ok. 1200).

1320
– w katedrze wawelskiej arcybiskup gnieźnieński Janisław dokonał koronacji Władysława I Łokietka na króla Polski. Akt ten kończył epokę rozbicia dzielnicowego Polski, a jego miejsce – katedra wawelska, a nie gnieźnieńska - potwierdzało centralne miejsce Małopolski w życiu politycznym Królestwa Polskiego.

1649 – przed 150-osobową Komisją wyłonioną przez tzw. Kadłubowy Parlament rozpoczął się proces króla Anglii i Szkocji Karola I Stuarta. Władca odmówił uczestniczenia w nim twierdząc, iż Parlament nie ma prawa sądzić monarchy. 27 stycznia 1649 roku król został skazany na śmierć za rzekomą tyranię i zdradę ludu. Kilka dni później, tj. 30 stycznia, wyrok wykonano.

1951 – władze komunistyczne aresztowały biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Wysunięto przeciw niemu zarzuty: szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych oraz Stolicy Apostolskiej, dążenia do faszyzacji życia społecznego, nielegalnego handlu walutami oraz kolaboracji z Niemcami. Torturowany i szykanowany w areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie przyznał się do zarzucanych mu czynów. 22 września 1953 roku został skazany na 12 lat więzienia. 8 lutego 1955 ze względów zdrowotnych udzielono mu półrocznego zwolnienia z odbywania kary. Ostatecznie opuścił więzienie w 1956 roku. Rok później postępowanie w jego sprawie umorzono z powodu braku dowodów. Schorowany zmarł w 1963 roku.

1981 - Ronald Reagan został zaprzysiężony na 40. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Były aktor i działacz związków zawodowych na początku lat 60. związał się z Partią Republikańską. Z jej nominacji w latach 1966–1974 sprawował urząd gubernatora Kalifornii.


DATA: 2020-01-20 04:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.