DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

20 października

20 października
Stanisław Mikołajczyk po powrocie do Polski

1409 - zmarł błogosławiony Jakub Strepa (Strzemię) – franciszkanin, arcybiskup halicki (ur. 1340). Był bliskim współpracownikiem Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły w dziele chrystianizacji Litwy. Zabiegał o podniesienie poziomu duszpasterstwa. W poczet błogosławionych zaliczył go papież Pius VI we wrześniu 1790 roku.


1448
– II bitwa na Kosowym Polu zakończyła się klęską Jana Hunyadyego i wojsk węgierskich. Zostały one rozbite przez oddziały sułtana Murada II. Klęska sparaliżowała potencjał wojskowy Węgier na całe pokolenie. 

1600 – wojska polskie pod dowództwem hetmana Jana Zamoyskiego pokonały nad rzeką Telezyną, koło wsi Bucov, armię księcia wołoskiego Michała Walecznego. Wyprawa na Wołoszczyznę miała na celu wsparcie odsuniętych od władzy przez Michała, a zaprzyjaźnionych z Polską, książąt Mołdawii. W wyniku interwencji Jeremii Mohyła na nowo objął panowanie w Mołdawii. Z kolei jego brat Szymon, został księciem  Wołoszczyzny. Ten drugi sukces nie był jednak trwały. Tuż po wycofaniu się z Bukaresztu wojsk polskich, Szymon został zmuszony do ucieczki, a kraj popadł w zależność od Turcji.


1939 - papież Pius XII opublikował encyklikę Summi Pontificatus, o solidarności ludzkiej i państwie totalitarnym. W swoim dokumencie Ojciec Święty Pius XII potępił rozpętanie II wojny światowej przez totalitaryzmy, nie wymieniając ich z nazwy. Skrytykował odejście ludzi od wiary w Boga i od zasad prawa naturalnego.


1947 – przywódca Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Stanisław Mikołajczyk bojąc się aresztowania przez władze komunistyczne i represji, uciekł potajemnie z kraju. Pomogli mu w tym pracownicy ambasady amerykańskiej. Resztę życia spędził na emigracji w USA. Zmarł 13 grudnia 1966 roku w Waszyngtonie.


DATA: 2020-10-20 05:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.