DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

20 marca

20 marca
Obrona Jasnej Góry, fragm. obrazu Januarego Suchodolskiego

1394 – Św. Jan Nepomucen, wikariusz generalny arcybiskupa praskiego, z rozkazu króla Wacława IV został utopiony w Wełtawie. Według tradycji św. Jan Nepomucen naraził się królowi odmową ujawnienia treści spowiedzi królowej Zofii (Wacław IV podejrzewał żonę o niewierność).


1673 – zmarł o. Augustyn Kordecki, paulin, wieloletni przeor klasztoru na Jasnej Górze (ur. 1603). Po studiach filozoficznych i teologicznych, które odbył w kolegiach jezuickich w Kaliszu i Poznaniu, wstąpił w 1633 roku do Zakonu Paulinów. Zanim został przeorem na Jasnej Górze, pełnił tę funkcję w klasztorach: wieluńskim, wielgomłyńskim, oporowskim i pińczowskim. Pod jego przywództwem w 1655 roku Jasna Góra wytrzymała oblężenie szwedzkie, stając się symbolem oporu przed potęgą protestanckiego wroga. W latach 1657 i 1660-1661 o. Augustyn Kordecki był prowincjałem Paulinów.


1875– zmarł January Suchodolski, polski malarz batalista okresu romantyzmu (ur. 1797). Od 1810 roku, kiedy wstąpił do korpusu kadetów, do upadku powstania listopadowego służył w Wojsku Polskim. Był oficerem. Uczestniczył w bitwach pod Wawrem, Grochowem i Iganiami. W latach 1832-33 studiował malarstwo w Rzymie, w pracowni Horacego Verneta. Popularność zdobył jako twórca obrazów o tematyce patriotyczno-batalistycznej. Lubił także malować konie. Do bardziej znanych jego dzieł należą: „Śmierć księcia Józefa Poniatowskiego pod Lipskiem", „Bitwa pod Somosierrą" czy „Przejście armii Napoleona przez Berezynę".

1895 - urodził się August Emil Fieldorf, polski generał, wysoki dowódca Armii Krajowej. Podczas I wojny światowej walczył w szeregach 1 Brygady Legionów Polskich, w trakcie konfliktu z bolszewicką Rosją dowodził kompanią Wojska Polskiego, z kolei we wrześniu 1939 roku stał na czele 51 pułku piechoty. Od 1942 roku dowodził „Kedywem" AK. W 1944 roku został dowódcą organizacji wojskowo-politycznej „Nie", przewidzianej do prowadzenia działalności niepodległościowej w warunkach okupacji sowieckiej. Aresztowany w 1949 roku przez MBP został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w lutym 1953 roku.

 

1929 – zmarł Ferdynand Foch, marszałek Francji i Polski, feldmarszałek Wielkiej Brytanii. Szczyt jego kariery dowódczej przypadł na ostatnie lata I wojny światowej. Mianowany 5 maja 1917 roku szefem Sztabu Generalnego, od początku 1918 roku dodatkowo pełnił funkcję przewodniczącego Rady Wojennej Sprzymierzonych. We wrześniu 1918 roku przeprowadził udaną kontrofensywę nad Sommą, która zdecydowała o pokonaniu Niemiec. Jako naczelny wódz wszystkich sił sprzymierzonych na froncie zachodnim podpisał w Compiègne rozejm kończący działania wojenne z Niemcami. Nigdy nie krył się ze swym katolicyzmem, co na szczęście nie złamało mu kariery (ur. 1851).

 


DATA: 2020-03-20 06:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.