DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

20 maja

20 maja

1350 - w bitwie pod Żukowem (niedaleko Sochaczewa) Kazimierz III Wielki rozgromił zagon wojsk litewskich pustoszący ziemie polskie w związku z konfliktem o Ruś halicko-wołyńską. Polacy w pełni wykorzystali swoją przewagę liczebną. Część najeźdźców zginęła w walce, reszta natomiast została zepchnięta na brzeg Bzury i utonęła w jej nurtach w czasie próby ucieczki.


1573 - na sejmie elekcyjnym w Kamieniu pod Warszawą spisano Artykuły henrykowskie, czyli najważniejsze zasady ustrojowe Rzeczypospolitej, które musiał zaprzysiąc każdy wstępujący na tron polski monarcha. Ich nazwa pochodzi od imienia pierwszego władcy elekcyjnego, który je zaprzysiągł, czyli Henryka III Walezego. W razie nieprzestrzegania przez króla praw i przywilejów szlacheckich artykuły henrykowskie dawały szlachcie prawo wypowiedzenia mu posłuszeństwa.


1648 – zmarł Władysław IV Waza, król Polski od 1632 roku (ur. 1595). Zapowiadający się na tęgiego wojownika władca, w rzeczywistości wojny toczył tylko w pierwszych latach swego panowania (z Rosją i Turcją). Z buntem Kozaków pod przywództwem Bohdana Chmielnickiego, który wybuchł w ostatnich dniach panowania Władysława IV, musiał sobie radzić już jego brat – notabene również uzdolniony militarnie król Jan Kazimierz.


1946 - w Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie. Nie była to jedyna gałąź przemysłu przejęta przez powojenne rządy kolebki nowoczesnego przemysłu. Skarb państwa przejął także Bank Anglii, stocznie, energetykę, hutnictwo, przemysł samochodowy, koleje, usługi publiczne.

1956 – zmarł abp Michał Godlewski, biskup sufragan łucki i żytomierski, historyk Kościoła. Pochodził z rodziny ziemiańskiej (ur. 1872). W latach 1897-1901 studiował teologię w Akademii Duchowej w Petersburgu, po czym historię na Uniwersytecie we Fryburgu, 1901-1903. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1900 roku w Warszawie. Po ukończeniu studiów został profesorem nadzwyczajnym Akademii Duchownej w Petersburgu. W 1916 otrzymał nominację na biskupa tytularnego Agbia i powierzono mu funkcję biskupa pomocniczego łuckiego i żytomierskiego. Pełnił ją do 1926 roku. Potem zajął się pracą naukową na Uniwersytecie Jagiellońskich. Był członkiem PAU. Jako prezes Polskiej Macierzy Szkolnej na Wołyniu przyczynił się do powstania kilkuset szkół. W 1949 otrzymał godność arcybiskupa tytularnego. Był autorem szeregu prac naukowych oraz wydawcą źródeł historycznych.

 


DATA: 2020-05-20 06:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.