DZIŚ JEST:   26   CZERWCA   2019 r.

Św. Zygmunta Gorazdowskiego,
Św. Jana i Pawła, męczenników
 
 
 
 

20 lutego

20 lutego
Ks. Hieronim Kaysiewicz

1530 - Zygmunt II August został koronowany na króla Polski. Urodzony w 1520 roku syn Zygmunta I Starego i Bony Sforzy, dzięki staraniom rodziców został wybrany królem w 1529 roku, czyli jeszcze za życia ojca. Rządy państwem przejął jednak dopiero w 1548 roku, gdy Zygmunt Stary zmarł. Początkowo sprzyjał możnowładcom, potem jednak porozumiał się ze szlachtą, co zaowocowało wieloma reformami politycznymi i wojskowymi. Zygmunt August doprowadził do zacieśnienia więzi łączących Polskę i Litwę poprzez zawarcie w 1569 roku unii lubelskiej. Zmarł bezpotomnie w 1572 roku. Na nim wygasła dynastia Jagiellonów.


1798 - Papież Pius VI został uprowadzony przez wojska napoleońskie i przewieziony do Sieny. Nie dane mu było powrócić do Rzymu. Zmarł w niewoli 29 sierpnia 1799 roku.

1873 – w Rzymie zmarł o. Hieronim Kaysiewicz, wybitny kaznodzieja, myśliciel polityczny, współzałożyciel Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, ultramontanin, wcześniej żołnierz powstania listopadowego i poeta (ur. 1812). Kazania które głosił przyniosły mu sławę wybitnego kaznodziei, często porównywanego do ks. Piotra Skargi. Jednak ich antyrewolucyjny wydźwięk sprawiał, że ks. Hieronim spotykał się z niechęcią niektórych środowisk emigracyjnych i krajowych.


1878 – kardynał Joachim Wincenty Pecci (1810-1903), został wybrany papieżem i przyjął imię Leon XIII. Za jego trwającego 25 lat pontyfikatu udało mu się doprowadzić do zakończenia w Niemczech polityki Kulturkampfu. Podpisano także konkordat z Rosją. W 1891 roku papież ogłosił encyklikę Rerum Nowarum, w której zajął stanowisko w palącej kwestii robotniczej.

1915 – zmarł abp Edward Likowski, polski duchowny katolicki, metropolita gnieźnieński i poznański, prymas Polski (ur. 1836). Studia teologiczne ukończył w Monastyrze uzyskując tytuł licencjata (1861), a potem doktora (1881). Wykładał w poznańskim seminarium duchownym. W swoich badaniach naukowych koncentrował się na historii Unii Brzeskiej. Od 1887 roku był członkiem Akademii Umiejętności, a w latach 1895–1915 prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Podczas walki Prus z Kościołem katolickim (Kulturkampf) kilka miesięcy spędził w więzieniu.


1922 – Sejm Wileński przyjął uchwałę o przyłączeniu Litwy Środkowej do Polski


1944 – Niemcy zamordowali hm. Floriana Marciniaka, pierwszego naczelnika Szarych Szeregów (ur. 1915). Marciniak od lat gimnazjalnych działał w poznańskim harcerstwie. 8 września 1939 r. przedostał się do Warszawy, gdzie został komendantem Wojennego Pogotowia Harcerzy. 27 września tr. został powołany na stanowisko Naczelnika Harcerzy. Był twórcą i organizatorem Szarych Szeregów. Wywarł duży wpływ na program wychowawczy i plany działania organizacji. Wprowadził w „Szarych Szeregach” zasadę „wychowania przez walkę” w ramach programu „Dziś - Jutro – Pojutrze”. Aresztowany 6 maja 1943 r. trafił do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, gdzie został zamordowany z grupą harcerzy.


DATA: 2019-02-20 06:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "12354"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.