DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

20 listopada

20 listopada
Regent Hiszpanii Franciszek Franco

284 – Dioklecjan został cesarzem rzymskim. Caius Aurelius Valerius Diocletianus był synem wyzwoleńca. Za czasów panowania cesarza Numeriana pełnił funkcję dowódcy pretorianów. Po śmierci Numeriana żołnierze obwołali go cesarzem Rzymu. Dioklecjan przeprowadził zakrojone na szeroką skalę reformy, które miały na celu wzmocnienie państwa. Między innymi wprowadził współrządy czterech cezarów, władających w czterech okręgach, na jakie zostało podzielone państwo. Ustrój zbudowany przez Dioklecjana został nazwany dominatem. W 305 roku cesarz abdykował i zamieszkał w Dalmacji. Za jego panowania nasiliły się prześladowania chrześcijan.


1925 – zmarł Stefan Żeromski, polski prozaik, publicysta i dramaturg (ur. 1864). Do bardziej znanych jego utworów należą: Popioły, Syzyfowe prace, Ludzie bezdomni, Wierna rzeka, Przedwiośnie.


1936 – zmarł José Antonio Primo de Rivera, hiszpański polityk, jeden z twórców i czołowych ideologów narodowego syndykalizmu, założyciel i lider Falangi (ur. 1903). W marcu 1936 roku został aresztowany. Już po wybuchu wojny domowej stanął przed trybunałem ludowym, został skazany na śmierć i rozstrzelany.

1945 – w Norymberdze rozpoczął działalność Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, powołany do sądzenia hitlerowskich zbrodniarzy wojennych. Stanęli przed nim przywódcy i wysocy dygnitarze III Rzeszy.

 

1975 – zmarł Franciszek Franco, hiszpański generał, prawicowy polityk, dyktator Hiszpanii (ur. 1892). Ukończył Akademię Wojsk Lądowych w Toledo. W 1923 roku objął dowództwo nad hiszpańską Legią Cudzoziemską w Maroku. Trzy lata później, w wieku 34 lat, został mianowany generałem brygady. Wsławił się podczas tłumienia powstania w Maroku (1923–1927). Od lutego 1935 przez rok pełnił funkcję szefa sztabu generalnego armii hiszpańskiej. W 1936 roku, wobec anarchizacji kraju rządzonego przez lewicowe ugrupowania rewolucyjne, stanął na czele powstania narodowego. Po wygraniu wojny domowej został przywódcą państwa. W 1947 roku Franco proklamował „katolicką, społeczną, tradycyjną i reprezentacyjną" monarchię i obwołał się dożywotnim regentem. Mimo długiej izolacji na arenie międzynarodowej Hiszpania pod rządami Franco osiągnęła szybkie tempo rozwoju gospodarczego. W 1969 roku ustanowił swoim następcą księcia Jana Karola Burbona. Po śmierci Franco, system zbudowany przez niego uległ szybkiej dekompozycji, a potem, przy współudziale króla Jana Karola, został zniesiony.

 


DATA: 2020-11-13 08:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.