DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 

20 czerwca

20 czerwca
Przysięga w sali do gry w piłkę, mal. Jacques-Louis David

451 – w bitwie na Polach Katalaunijskich Rzymianie dowodzeni przez Aecjusza, wsparci przez Wizygotów Teodoryka oraz pomniejszych sojuszników, odnieśli zwycięstwo nad Hunami, którym przewodził Attyla. Bitwa była bardzo zacięta i krwawa. W jej trakcie poległ Teodoryk. Klęska na Polach Katalaunijskich zatrzymała najazd Hunów na Europę Zachodnią. Jednak nie na długo. Już w roku następnym Attyla wyruszył na Italię. Tylko osobista interwencja papieża Leona Wielkiego uratowała Rzym przed splądrowaniem.


1624 – w bitwie pod Martynowem hetman (wówczas polny koronny) Stanisław Koniecpolski pobił wracających z łupieżczej wyprawy w głąb Rzeczpospolitej Tatarów. Prowadzony przez nich jasyr został uwolniony.


1789 – w Wersalu niewpuszczeni na salę obrad Stanów Generalnych deputowani stanu trzeciego, udali się do sali gry w piłkę, gdzie złożyli przysięgę, iż nie rozejdą się, nim nie sporządzą konstytucji. Następnie podjęli akcję pozyskiwania niezdecydowanych posłów innych stanów. Udało im się przyciągnąć większość duchowieństwa. Król uległ i z większością szlachty i mniejszością reprezentantów kleru, którzy dotąd nie połączyli się ze stanem trzecim, dołączył do reszty, akceptując tym samym bunt.


1792 – podczas demonstracji zorganizowanej w Paryżu przez żyrondystów, tłum wtargnął do siedziby króla Ludwika XVI, który wraz z żoną Marią Antoniną został znieważony słownie oraz zmuszony do założenia czapki frygijskiej.


1888 - Ojciec Święty Leon XIII ogłosił encyklikę Libertas, O wolności człowieka. Papież uczył w niej, że wprawdzie wolność jest jednym z najwspanialszych darów, jakie ludzkość otrzymała od Stwórcy, jednak nie można jej absolutyzować. Według Leona XIII wolność zawsze i wszędzie powinna skłaniać do poświęcenia pracy swego życia i własnych interesów na rzecz chwały Bożej i dobra bliźnich.


DATA: 2019-06-17 15:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.