DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

20 byłych prezydentów krytykuje postawę papieża względem socjalistycznych władz

20 byłych prezydentów krytykuje postawę papieża względem socjalistycznych władz
FOT.REUTERS/Tony Gentile/FORUM

20 byłych prezydentów krajów południowoamerykańskich wystosowało list otwarty do Franciszka, krytykujący wypowiedzi biskupa Rzymu wzywającego do harmonii w socjalistycznej Wenezueli i Nikaragui. W tych krajach pod rządami lewicy doszło do gospodarczego kryzysu. Mówi się także o egzekucjach dokonywanych przez władze tych państw.


Na czele sygnatariuszy listu skierowanego do Franciszka stoi Oscar Arias, dwukrotny prezydent Kostaryki w latach 1986–1990 oraz 2006–2010. „Jesteśmy zatroskani, że wezwanie do harmonii po stronie Waszej Świątobliwości, które biorąc pod uwagę aktualny kontekst, może zostać zrozumiane przez narody będące ofiary jako wezwanie do porozumienia z ich prześladowcami. W szczególności w Wenezueli rząd doprowadził do odpływu 3 milionów uchodźców, a ONZ przewiduje, że liczba ta wzrośnie do 5,9 milionów w 2019”.


Sygnatariusze listu otwartego odnieśli się do przesłania papieża zawartego w Bożonarodzeniowym przesłaniu  z 25 grudnia. Franciszek wezwał do społecznej harmonii w Wenezueli i braterskiej pracy na rzecz rozwoju kraju oraz pomocy potrzebującym. Nakłaniał również do narodowej zgody w Nikaragui.


Tymczasem twórcy listu otwartego twierdzą, że w tym ostatnim kraju panuje narko-dyktatura niszcząca prawo do życia, wolności i tożsamości.

 

Pod listem podpisali się także między innymi byli prezydenci Panamy, Nikaragui, Salwadoru, Meksyku, Argentyna, Meksyk, Chile, Kolumbii, Ekwadoru, Boliwii, a także 2 innych poprzednich prezydentów Kostaryki. 


Przeciwko poczynaniom władz w Nikaragui zaprotestował nawet Parlament Europejski „zgodnie z wstępnym sprawozdaniem IACHR podczas protestów w sprzeciwie wobec reformy systemu zabezpieczenia społecznego, zapowiedzianej przez prezydenta Daniela Ortegę w dniu 18 kwietnia 2018 r., co najmniej 76 osób zostało zabitych, 868 rannych i 438 arbitralnie zatrzymanych [...] większość ofiar nosiła ślady ran postrzałowych na głowie, szyi, klatce piersiowej lub brzuchu, co zdecydowanie sugeruje, że siłom bezpieczeństwa wydano rozkaz zabijania, w związku z czym we wstępnym sprawozdaniu IACHR zasygnalizowano możliwość egzekucji pozasądowych; [...] zostało również udokumentowane stosowanie tortur, okrutne, nieludzkie i poniżające traktowanie, stosowanie kryminalizacji działań, gróźb i nękania oraz innych form zastraszania”.


Wezwania do pojednania bez jasnego napiętnowania rządzących socjalistów mogą wynikać z dyplomatycznej roztropności. Z drugiej strony jednak należy pamiętać, że poprzedni biskupi Rzymu nie wahali się potępiać socjalizmu.

 

Jak zauważył Pius XI „jeżeli socjalizm, jak wszystkie błędy, zawiera źdźbło prawdy (czemu zresztą Papieże nigdy nie przeczyli), opiera się jednak na swoistej teorii o społeczeństwie, której z prawdziwym chrystianizmem pogodzić nie można. Socjalizm religijny, socjalizm chrześcijański są pojęciami sprzecznymi w sobie: nikt nie może być jednocześnie dobrym katolikiem i prawdziwym socjalistą”.

 

Źródła: lifesitenews.com / opoka.org.pl / europarl.europa.eu
mjend


DATA: 2019-01-09 12:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ członek Kościoła Katolickiego: Na załączonej fotografii Papież też wygląda dość marnie i spojrzenie ma takie jakieś mało dobrotliwe... Czyżby rację mieli ci, którzy oskarżają Go o swoisty despotyzm w kierowaniu Kościołem? :)
ponad 1 rok temu / Karol
 
Marnie to wszystko wygląda.
ponad 1 rok temu / członek Kościoła Katolickiego
 
Papież jest ewidentnie skażony miazmatami teologii wyzwolenia.
ponad 1 rok temu / Stefan
 
Dyktatorzy z czasów reżimów, którzy mają na rekach przelaną krew, przeciwko papieżowi.
ponad 1 rok temu / Katolik
 
Powinien pomieszkać w PRL-u, to zrozumiałby rzeczy oczywiste dla każdego, nawet najbardziej niewykształconego, Polaka.
ponad 1 rok temu / Frondo z Krainy Deszczowców
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.