DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

2 sierpnia

2 sierpnia
Bitwa pod Kannami

216 a.Ch. – podczas II wojny punickiej kartagiński wódz Hannibal rozgromił pod Kannami w Apulii liczniejsze wojska rzymskie dowodzone przez konsulów Lucjusza Emiliusza Paulusa i Terencjusza Warrona. W rezultacie blisko 60 000 Rzymian zostało zabitych, zaś około 10 000 wzięto do niewoli. Straty kartagińskie wyniosły zaledwie 6 700 ludzi. Bitwa stała się przedmiotem studiów teoretyków wojskowości jako przykład udanego manewru na skrzydła przeciwnika.

1830 – nie mogąc stłumić rewolucji lipcowej, król Francji Karol X Burbon abdykował na rzecz swego wnuka Henryka, po czym wyjechał do Anglii. Henryk V nie objął jednak rządów, bowiem rewolucjoniści osadzili na tronie Ludwika Filipa I, przedstawiciela bocznej linii Burbonów.


1897 – zmarł Adam Asnyk, polski poeta i dramatopisarz, współzałożyciel i pierwszy prezes Towarzystwa Szkoły Ludowej (ur. 1838).

1940 – w bazie Northolt pod Londynem rozpoczęto formowanie polskiego dywizjonu lotnictwa myśliwskiego, który otrzymał numer 303. Jednostka ta przejęła tradycję 1 Pułku Lotniczego stacjonującego przed wojną w Warszawie. Pełną gotowość bojową dywizjon 303 osiągnął 31 sierpnia. Wsławiony w walce pod niebem Anglii (do jesieni 1940 roku jego piloci zestrzelili 126 samolotów wroga), dywizjon przeszedł do legendy. Do jej umocnienia w dużej mierze przyczyniła się książka Arkadego Fiedlera pt. „Dywizjon 303”.

 

1944 – w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen na rozkaz Himmlera został rozstrzelany pierwszy komendant główny Armii Krajowej generał dywizji Stefan Rowecki ps. Grot (ur. 1895). Morderstwo stanowiło odwet Niemców z wybuch powstania warszawskiego.

 

1945 – Rada Ministrów wydała dekret wykonawczy do uchwalonej 22 lipca 1945 roku przez Krajową Radę Narodową amnestii. Na jej podstawie ujawniło się ok. 45 tys. członków podziemia. Jednak już w październiku 1945 roku aparat bezpieczeństwa porzucił łagodniejszy kurs na rzecz ostrej walki z podziemiem. Większość ujawnionych żołnierzy podziemia trafiła wówczas do więzień. Wielu ponownie uciekło do lasu.

 


DATA: 2020-07-29 08:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.