DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

2 października

2 października

1187 – wojska sułtana Saladyna zajęły Jerozolimę. Klęska krzyżowców pod Hittin sprawiła, że stolica Królestwa Jerozolimskiego była właściwie bezbronna wobec nadciągającej armii muzułmańskiej. Brakowało doświadczonych dowódców, a także zwykłych żołnierzy. W tej sytuacji dowodzący obroną hrabia Balian z Ibelinu rozpoczął negocjacje z nieprzyjacielem, które doprowadziły do kapitulacji na honorowych warunkach. Po 88 latach Jerozolima ponownie wpadła w ręce muzułmanów.

 

1413 – wobec zagrożenia ze strony Krzyżaków w Horodle nad Bugiem została zawarta nowa unia polsko-litewska. Na podstawie porozumienia utrzymano nadal godność Wielkiego Księcia Litewskiego, jednakże jego wybór miał być każdorazowo uzgadniany z Polakami. Także w przypadku bezpotomnej śmierci króla polskiego, Litwini mieli wziąć udział w wyłonieniu nowego władcy. W Horodle 47 znaczniejszych litewskich rodzin bojarskich zostało przyłączonych do herbów szlachty polskiej. Postanowiono także utworzyć na Litwie kasztelanie i województwa, co upodabniało administracje obu krajów do siebie.

 

1931Ojciec Święty Pius XI ogłosił encyklikę Nova impendet, O kryzysie gospodarczym. W związku z pogłębianiem się kryzysu gospodarczego papież wezwał w niej do krucjaty miłosierdzia i gotowości do ofiar na rzecz potrzebujących.

 

1938 – oddziały Wojska Polskiego wchodzące w skład Grupy Operacyjnej „Śląsk” wkroczyły na tereny Śląska Zaolziańskiego, przyłączając je do Polski.

1944 - w kwaterze gen. Ericha von dem Bacha-Zelewskiego w Ożarowie przedstawiciele Armii Krajowej podpisali kapitulację Warszawy. Poddający się powstańcy uznani zostali za kombatantów i mieli trafić do obozów jenieckich. Miasto miała opuścić także ludność cywilna. W Warszawie pozostały groby ok. 18 tys. powstańców oraz ponad 150 tys. osób cywilnych: mężczyzn, kobiet, dzieci i starców. Straty niemieckie wyniosły: 10 tys. zabitych, 7 tys. zaginionych i 9 tys. rannych.

 

1945 – biskup Józef Mindszenty został mianowany arcybiskupem Ostrzyhomia i prymasem Węgier. Po rozpoczęciu przez ówczesne węgierskie władze komunistyczne walki z Kościołem prymas Mindszenty został w grudniu 1948 roku aresztowany. W wyniku procesu pokazowego został skazany na dożywotnie więzienie. Na wolność wyszedł dopiero podczas powstania węgierskiego w 1956 roku. Po klęsce zrywu antysowieckiego schronił się w ambasadzie USA. Spędził tam 15 lat, do czasu, gdy w wyniku porozumienia z Watykanem władze węgierskie pozwoliły mu opuścić kraj. Zmarł na wygnaniu w Austrii.

1963 - w czasie eksmisji Salezjańskej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu grupa kilkuset wiernych starła się z oddziałami Milicji Obywatelskiej, które przystąpiły do rozbijania bramy wejściowej oraz parkanu. Rozruchy trwały do 4 października. Część zatrzymanych wiernych komuniści wezwali przed kolegia, niektórym wytoczyli procesy sądowe.


DATA: 2020-09-22 15:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected]h24.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.