DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

2 lipca

2 lipca
Ojciec Święty Pius XII

1840 - zmarł Bogdan Jański, polski ekonomista i działacz niepodległościowy, założyciel Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego (Zmartwychwstańców), Sługa Boży (ur. 1807). Po ukończeniu w 1827 roku studiów prawniczych i ekonomicznych, Jański wygrał konkurs na stanowisko wykładowcy Politechniki Warszawskiej. Wkrótce wyjechał w podróż naukową do krajów Europy Zachodniej. W 1828 roku wstąpił do ruchu saintsimonistów. Po upadku powstania listopadowego postanowił pozostać na emigracji. Zaprzyjaźnił się z Adamem Mickiewiczem. W 1832 roku nawrócił się. Wokół siebie zgromadził pobożnych emigrantów. Z założonego przez niego na wzór klasztoru tzw. Domku Jańskiego po jego śmierci powstało Zgromadzenie Zmartwychwstania Pańskiego. Bogdan Jański zmarł 2 lipca 1840 roku. Trwa jego proces beatyfikacyjny.

1927 – metropolita warszawski kard. Aleksander Kakowski koronował w Wilnie cudowny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Na uroczystości obecni byli m.in. marszałek Józef Piłsudski oraz prezydent Ignacy Mościcki.

 

1932 – na emigracji w Londynie zmarł ostatni król Portugalii Manuel II de Bragança. Urodzony 15 listopada 1889 roku, młodszy syn króla Karola I, objął tron po śmierci ojca i brata ks. Ludwika Filipa, zamordowanych 1 lutego 1908 roku przez republikańśkich zamachowców. Mimo obrania liberalnego kursu w polityce wewnętrznej został obalony przez rewolucję, która wybuchła 4 października 1910 roku.


1957 – w związku z przygotowaniami do uroczystych obchodów 100-lecia ukazania się Maryi 14-letniej Bernadecie Soubirous (1858) papież Pius XII ogłosił encyklikę Le pelegrinage de Lourdes. Ojciec Święty podkreślił  w niej znaczenie orędzia z Lourdes dla rozwoju wiary i pobożności. Wspomniał m. in.  o wpływie przesłania Matki Najświętszej na nauczanie o macierzyńskiej opiece Maryi nad światem, nawróceniu, przebaczeniu grzechów i nadziei na zbawienie.


DATA: 2020-07-02 05:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.