DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

2 grudnia

2 grudnia
Wincenty Pol

1422 – zmarł Mikołaj Trąba, podkanclerzy koronny 1403-1412, arcybiskup halicki 1410-1412, arcybiskup gnieźnieński od 1412 oraz prymas Polski (ur. 1358). Był doradcą króla Władysława Jagiełły. W 1387 r. towarzyszył władcy w wyprawie chrystianizacyjnej na Litwę. Jako nieprzejednany przeciwnik Krzyżaków, namawiał Jagiełłę do rozprawienia się z Zakonem. Przewodniczył polskiej delegacji na sobór w Konstancji 1414–1418. Papież Marcin V obdarzył go w 1418 roku tytułem prymasa, który przeszedł później na jego następców – metropolitów gnieźnieńskich.


1789 – w trakcie trwania Sejmu Czteroletniego do Warszawy przyjechały delegacje 141 miast polskich, by przedstawić królowi i parlamentowi swoje postulaty. Ubrani na czarno mieszczanie przeszli uroczyście przez miasto (tzw. czarna procesja). Następnie złożyli królowi, marszałkowi sejmu i innym dostojnikom memoriały zawierające propozycje regulacji prawnych pożądanych z punktu widzenia interesów mieszczaństwa. Dotyczyły one m.in. kwestii wolności osobistej, prawa nabywania dóbr ziemskich, prawa wysyłania reprezentantów na sejm itd. Pod wrażeniem demonstracji posłowie powołali komisję, która zajęła się przygotowaniem nowych rozwiązań prawnych.


1805 – dowodzona przez Napoleona I armia francuska pokonała pod Austerlitz (dziś Sławków w Czechach) wojska koalicji austriacko-rosyjskiej. Błyskotliwe zwycięstwo Francuzów zakończyło wojnę. 26 XII 1805 roku  w Preszburgu (obecnie Bratysława) podpisano pokój, na mocy którego Austria utraciła na rzecz Francji: Wenecję, Istrię i Dalmację, a na rzecz Bawarii - Tyrol i Vorarlberg.


1872 – zmarł Wincenty Pol, polski poeta, etnograf i geograf (ur. 1807). Pochodził ze spolonizowanej rodziny austriackiego urzędnika. W latach 1824-1827 studiował we Lwowie. Brał udział w powstaniu listopadowym na Litwie. Ranny w czasie walk, w uznaniu zasług został odznaczony orderem Virtuti Militari i awansowany do stopnia podporucznika. W 1835 r. w Paryżu opublikował anonimowo popularny zbiór wierszy Pieśni Janusza. Po powrocie do Galicji angażował się jeszcze w ruchy spiskowe, z czasem jednak przeszedł na pozycje konserwatywne. W 1846 roku podczas rabacji galicyjskiej został pobity przez zbuntowanych chłopów. Pogłębiło to jego niechęć do mrzonek głoszonych przez radykałów. W latach 1849-1852 kierował katedrą geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Sławę literacką przyniosły mu: opowiadający historię życia i śmierci kresowego rycerza, obrońcy wiary i Ojczyzny poemat Mohort (w okresie rozbiorów stawiany niemal na równi z Panem Tadeuszem) oraz epicka kompozycja Pieśń o ziemi naszej, poetycki opis podróży po ziemiach dawnej Polski (Litwa, Polesie, Wołyń ). W uznaniu zasług literackich i naukowych został pochowany w krypcie zasłużonych na Skałce.


DATA: 2019-12-02 05:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.