DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

19 września

19 września

1356 – w bitwie pod Poitiers, w trakcie wojny stuletniej, wojska angielskie dowodzone przez księcia Edwarda zwanego Czarnym Księciem odniosły zwycięstwo nad armią francuską króla Jana II Dobrego, który dostał się do angielskiej niewoli. Oprócz poważnych strat wśród żołnierzy klęska nadszarpnęła także skarb Francji, która musiała zapłacić okup za pojmanego króla w wysokości dwukrotnych rocznych dochodów całego królestwa.


1620
– pod Cecorą (Mołdawia) rozpoczęła się dwudniowa bitwa wojsk polskich z kilkakrotnie liczniejszą armią turecką. Miażdżąca przewaga przeciwnika skłoniła stojącego na czele wojsk Rzeczypospolitej hetmana Stanisława Żółkiewskiego do schronienia się z podkomendnymi w obozie warownym. 73-letni doświadczony hetman podjął następnie próbę wycofania się z Mołdawii za osłoną z wozów taborowych. 7 października, nad samą granicą Rzeczypospolitej, część żołnierzy uciekła, co pociągnęło za sobą klęskę sił głównych i śmierć Stanisława Żółkiewskiego.  

 

1846 - we Francji dwojgu pastuszkom: 15-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud na górze wznoszącej się nad La Salette w Alpach ukazała się Matka Boża. Dzieci ujrzały światło w kształcie kuli. Wewnątrz siedziała Piękna Pani. Twarz miała zakrytą dłońmi i płakała. Przekazała dzieciom tajemnice przestrzegające przed upadkiem wiary oraz zachęcała do modlitwy. Zapowiadała kary w postaci wielkiego głodu, klęski nieurodzajów oraz śmierci małych dzieci na rękach bezsilnych matek.


1863 – w Warszawie doszło do nieudanego zamachu na namiestnika Królestwa Polskiego gen. Teodora Berga. Bomba rzucona z okna Pałacu Zamoyskich na Krakowskim Przedmieściu raniła trzech kozaków oraz 5 koni. W odwecie Rosjanie całkowicie zdemolowali budynek pałacu, wyrzucając na bruk fortepian Fryderyka Chopina. Fakt ten zainspirował Cypriana Kamila Norwida do napisania wiersza Fortepian Szopena (1865). Berg był odpowiedzialny za pacyfikacje miejscowości, których mieszkańcy udzielili pomocy powstańcom styczniowym.


1897 – zmarł Kornel Ujejski, polski poeta i publicysta (ur. 1823). Jego poezja była kontynuacją tradycji poezji romantycznej. Rozgłos i uznanie przyniósł mu poemat Maraton. Najbardziej znanym utworem Kornela Ujejskiego stał się Chorał (Z dymem pożarów). Napisał go pod wpływem tragicznych wydarzeń rzezi galicyjskiej 1846 roku. Spopularyzowany w czasie Wiosny Ludów pełnił funkcję hymnu ogólnonarodowego.


DATA: 2020-09-11 11:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.