DZIŚ JEST:   27   LISTOPADA   2020 r.

NMP Cudownego Medalika
Św. Wirgiliusza, biskupa
Św. Józefa Pignatellego
 
 
 
 

19 października

19 października
Wydobycie ciała księcia Józefa Poniatowskiego

202 a. Ch. – w bitwie pod Zamą armia rzymska Scypiona Afrykańskiego odniosła decydujące zwycięstwo nad wojskami Hannibala (II wojna punicka). Przegrana bitwa wyczerpała siły Kartaginy. Rok później zawarto pokój, na mocy którego Kartagińczycy zatrzymali tylko swoje posiadłości w Afryce, nie mogli bez zgody Rzymu prowadzić wojen, a ponadto zostali zobowiązani do zapłacenia gigantycznej kontrybucji.

 

1466 – w Toruniu przedstawiciele Polski oraz zakonu krzyżackiego podpisali traktat pokojowy (II pokój toruński). Na jego mocy Pomorze Gdańskie wraz z Warmią weszło w skład Polski tworząc Prusy Królewskie. Pozostałe tereny dawnego państwa zakonnego pozostały w rękach Krzyżaków, ale już jako lenno. Każdy mistrz Zakonu podlegał królowi Polski i miał obowiązek najpóźniej pół roku od wyniesienia na urząd złożyć mu hołd.

 

1798 – papież Pius VI bullą Ad universam agri Dominici curam erygował diecezję warszawską. Objęła ona część Mazowsza znajdującą się wówczas pod zaborem pruskim. Tereny te należały dotąd do diecezji poznańskiej.

 

1813 – w wyniku trzydniowej bitwy pod Lipskiem (zwanej Bitwą Narodów) wojska koalicji antyfrancuskiej pokonały armię Napoleona. W czasie odwrotu, w nurtach rzeki Elstery utonął ranny książę Józef Poniatowski, naczelny wódz Wojska Polskiego, bratanek ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 

1942 – zmarł Cyryl Ratajski, polski polityk i samorządowiec (ur. 1875). Od 1916 członek Ligi Narodowej. W latach 1922-1924 oraz 1925-1934 prezydent Poznania. Był głównym inicjatorem zorganizowania w tym mieście Powszechnej Wystawy Krajowej. W latach 1924-25 minister spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego. W 1937 roku wstąpił do Stronnictwa Pracy. Od grudnia 1940 roku jako pierwszy pełnił funkcję delegata Rządu RP na Kraj. W sierpniu 1942 ustąpił ze stanowiska.

 


DATA: 2020-10-19 06:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.