DZIŚ JEST:   22   LIPCA   2019 r.

Św. Marii Magdaleny
Bł. Nicefora
 
 
 
 

19 marca

19 marca

1238 – zmarł Henryk I Brodaty, dziedziczny książę Śląska. W trakcie panowania udało mu się znacznie rozszerzyć swoje władztwo, tak że tuż przed śmiercią był bardzo blisko zjednoczenia w swych rękach głównych dzielnic Polski. Schedę po nim objął syn (z małżeństwa ze św. Jadwigą Śląską) Henryk Pobożny.

1454 – mieszkańcy księstwa oświęcimskiego złożyli hołd lenny królowi Kazimierzowi IV Jagiellończykowi. Księstwo weszło w skład Polski. Poprzedni jego właściciel, książę Janusz, został zmuszony do odsprzedania swego dziedzictwa władcy Polski. Król Kazimierz ukarał go w ten sposób za awanturniczą, antypolską politykę.

1682 – pod naciskiem króla Francji Ludwika XIV francuskie duchowieństwo przyjęło tzw. artykuły gallikańskie, głoszące m.in. niezależność królów francuskich od papieży w sprawach władzy doczesnej, nienaruszalność zwyczajów Kościoła gallikańskiego, zależność władzy papieskiej od prawa kanonicznego, a nieomylności od zgody całego Kościoła.


1887 – zmarł Józef Ignacy Kraszewski, wybitny polski pisarz, publicysta i historyk (ur. 1812). Pozostawił po sobie zadziwiającą ogromem spuściznę literacką. Napisał ponad 220 powieści wydanych w około 400 tomach i około 150 opowiadań, nowel, obrazków. Do tego trzeba doliczyć ponad 20 utworów dramatycznych, tomy publicystyki społeczno-politycznej, prace naukowe z historii Polski i Litwy, literatury i kultury, językoznawstwa i etnografii, tomiki poetyckie.


1937 - papież Pius XI w encyklice Divini Redemptoris potępił komunizm jako „fałszywą ideę mesjanistyczną”. Pierwsze rozdziały encykliki poświęcone zostały zasadom tej ideologii i jej metodom. Encyklika stwierdza, że nie dadzą się one pogodzić z Ewangelią. W dalszej części dokumentu papież przeciwstawił komunizmowi naukę Kościoła.


DATA: 2019-03-19 06:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.