DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

19 maja

19 maja
Ks. kanonik Jan Długosz

804 – zmarł Alkuin, anglosaski mnich, filozof, teolog, teoretyk muzyki (ur. ok. 730). Od 782 roku przebywał w Akwizgranie, gdzie kierował założoną przez Karola Wielkiego szkołą pałacową. Był doradcą władcy w sprawach nauki i wychowania, a prowadzona przez niego szkoła stała się centrum kulturalnym państwa Karolingów i głównym ośrodkiem renesansu karolińskiego. W 796 roku Alkuin opuścił dwór Karola I i osiadł w opactwie benedyktyńskim św. Marcina w Tours, przekształcając je w centrum intelektualne Kościoła frankijskiego. Brał udział w ważnych polemikach teologicznych epoki.


1480 – zmarł Jan Długosz, kapłan katolicki, historyk, dyplomata, wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka (ur. 1415). Niedługo przed śmiercią, tj. w 1480 roku został arcybiskupem-nominatem lwowskim. Autor licznych dzieł historycznych, w tym najsłynniejszego, noszącego tytuł Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae (Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego), opisującego historię Polski od czasów najdawniejszych do 1480.


1547 - Przebywający w niewoli u cesarza niemieckiego Karola V Habsburga przywódca protestanckiego Związku Szmalkaldzkiego książę Saksonii Jan Fryderyk I podpisał kapitulację kończącą I wojnę szmalkaldzką (1546-47).


1769 – franciszkanin, kard. Giovanni Vincenzo Antonio Ganganelli został wybrany papieżem. Przyjął imię Klemens XIV. W chwili wyboru nie był jeszcze biskupem. Cieniem na pontyfikacie wybitnego teologa położyło się rozwiązanie Towarzystwa Jezusowego, którego Klemens XIV dokonał w brewe Dominus ac Redemptor 21 lipca 1773 r., pod naciskiem europejskich mocarstw (katolickich). Nieudane były także zabiegi dyplomatyczne Ojca Świętego mające na celu zapobieżenie I rozbiorowi Polski (zm. 1774).


1912
– zmarł Aleksander Głowacki, pseudonim literacki Bolesław Prus, polski pisarz, zafascynowany ideami pozytywizmu felietonista (ur. 1847). Mimo „postępowych" przekonań pod koniec życia w swej publicystyce Głowacki bronił chrześcijaństwa i jego roli społecznej. Napisał cały szereg nowel, opowiadań oraz kilka powieści, m.in. Placówka, Lalka, Faraon.


DATA: 2020-05-19 04:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.