DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

19 lutego

19 lutego
Austriacy skupują głowy polskiej szlachty

1831 – podczas powstania listopadowego armia polska stoczyła w tym samym dniu dwie bitwy: zwycięską pod Nową Wsią oraz nierozstrzygniętą pod Wawrem.


1594 – w Uppsali Zygmunt III Waza został koronowany na króla Szwecji. Zasiadający od pięciu lat na tronie Polski Zygmunt prawo do tronu w rodzinnym kraju odziedziczył po ojcu Janie III. Niestety, jako gorliwy katolik miał w protestanckiej Szwecji wielu wrogów. Przed odpłynięciem do Rzeczypospolitej przekazał rządy Radzie Królestwa i swemu stryjowi księciu Karolowi Sudermańskiemu. Ten przez kilka lat rządził krajem jako regent ugruntowując swoją pozycję w kraju i zawłaszczając władzę. Zygmunt III Waza usiłowal jeszcze odzyskać wpływy w Szwecji wyprawiając się za Bałtyk ze szczupłymi oddziałami w 1598 roku. Niestety bezskutecznie. W konsekwencji w 1607 roku Karol Sudermański koronował się na króla Szwecji.


1846– rozpoczęła się rzeź galicyjska. Chcąc osłabić siłę przygotowywanego przez polskich spiskowców powstania urzędnicy austriaccy w Galicji rozpuścili wśród chłopów plotkę, że szlachta planuje ataki na wsie i mordowanie ich mieszkańców. Na niektórych terenach podjudzeni chłopi ruszyli gromadnie na dwory, paląc je i mordując właścicieli. Rzeź szlachty i osób związanych z dworem trwały do połowy marca. Chłopi w niezwykle bestialski sposób zabijali dziedziców, poddając ich najwymyślniejszym torturom oraz odcinając im głowy.

1861 – car Aleksander II podpisał manifest znoszący w Rosji poddaństwo chłopów. Na jego mocy miliony włościan rosyjskich uzyskało wolność osobistą i prawo do czynności prawnych. Obawiając się jednak masowego porzucania przez chłopów pracy na roli, władze rosyjskie przypisały ich do wiejskich wspólnot. Tylko one mogły wykupywać nadziały ziemi przekazywane chłopom przez dotychczasowych właścicieli. Gminy wydawały również zezwolenia na dłuższy wyjazd. Wystąpienie ze wspólnot wiązało się do 1893 roku ze skomplikowaną procedurą, zaś po tej dacie stało się całkowicie niemożliwe.


DATA: 2020-02-14 10:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.