DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

19 listopada

19 listopada
Królowa Bona

1544 – Paweł III wydał bullę Laetare Ierusalem (Raduj się, Jerozolimo) zwołującą sobór trydencki. Bulla stanowiła zwieńczenie wieloletnich przygotowań papiestwa do zwołania soboru, który stałby się katolicką odpowiedzią na Reformację zapoczątkowaną w 1517 roku przez Marcina Lutra. Bulla zapowiadała, że celem soboru będzie przede wszystkim walka z Reformacją przez wytępienie herezji, zaostrzenie dyscypliny kościelnej, poprawę obyczajów i odnowę moralną w hierarchii kościelnej.


1557 – zmarła Bona Sforza, królowa Polski, żona Zygmunta I Starego (ur. 1494). Pochodziła z możnego włoskiego rodu książąt Mediolanu – Sforzów. Uroczystości zaślubin i koronacji Bony odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 1518 roku. Niemal od początku swego pobytu w Polsce królowa starała się zdobyć silną pozycję polityczną. Zaczęła tworzyć własne stronnictwo i jednocześnie korzystała z wpływu, jaki miała na króla. Chcąc zapewnić dynastii niezależność finansową, niezbędną do prowadzenia skutecznej polityki, podejmowała kroki mające na celu powiększenie majętności Jagiellonów. W polityce zagranicznej była zażartą przeciwniczką Habsburgów. Po śmierci męża, poróżniona z synem Zygmuntem Augustem, wyprowadziła się na Mazowsze. W 1556 roku wyjechała do Włoch. Zmarła w Bari otruta przez dworzanina.

1948 - zakończył się trwający od 5 listopada proces 6 przywódców PPS-WRN. Przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie stanęli m.in. Kazimierz Pużak, Józef Dziegielewski i Ludwik Cohn. Zarzucano im planowanie obalenia przemocą ustroju i współpracę z wywiadami państw zachodnich. Oskarżonym wymierzono kary do 10 lat więzienia, utratę praw obywatelskich oraz przepadek mienia na rzecz skarbu państwa.


DATA: 2020-11-13 08:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.