DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

18 września

18 września
Papiescy żuawi pod Castelfidardo

324 – cesarz Konstantyn I Wielki pokonał cesarza Licyniusza w bitwie pod Chryzopolis, podczas wojny o panowanie nad Imperium Rzymskim. W trakcie oblężenia Bizancjum Konstantyn przeprawił swe wojska na azjatycki brzeg Bosforu i uderzył na główne siły władającego wschodnią częścią Imperium Rzymskiego Licyniusza. Zwycięstwo pod Chryzopolis przyspieszyło kapitulację Bizancjum. Niedługo potem przegrany august zrezygnował z tronu, po czym został stracony.


1351 – po śmierci księcia płockiego Bolesława, król Kazimierz Wielki włączył do Polski jego dzielnicę z wyjątkiem ziemi sochaczewskiej. Tę przejęli bracia stryjeczni zmarłego Siemowit III i Kazimierz I, którzy jednocześnie złożyli hołd lenny królowi polskiemu z całych swych ziem. Bezpotomna śmierć króla spowodowała, że płockie wróciło znów we władanie książąt mazowieckich. W 1462 roku dokonano ponownego podziału ziem księstwa pomiędzy Królestwo Polskie i Księstwo Mazowieckie. Druga część przeszła pod władanie polskie ostatecznie w 1495 roku.

1454 – w bitwie pod Chojnicami podczas wojny trzynastoletniej wojska polskie poniosły klęskę. Początkowo nic nie zapowiadało przegranej. W wyniku ataku Polaków poległ głównodowodzący wojsk krzyżackich Rudolf Żagański, a jego następca Bernard Szumborski dostał się do niewoli. Dopiero atak załogi Chojnic na tyły wojsk polskich wywołał wśród nich panikę, przechylając szalę zwycięstwa na stronę Krzyżaków.

 

1773 - Delegacja Sejmu Rozbiorowego podpisała traktaty podziałowe. Sejm został zwołany na życzenie mocarstw zaborczych w celu legalizacji I rozbioru. By nie dopuścić do jego zerwania, 16 kwietnia grupa przekupionych posłów i senatorów zawiązała konfederację. Marszałkiem konfederacji koronnej został jurgieltnik Katarzyny II (z ambasady otrzymywał rocznie pensję w wysokości 24 tys. dukatów) Adam Poniński. Na nic się zdał sprzeciw posłów pod przywództwem Tadeusza Rejtana i Samuela Korsaka. Sejm wyłonił ze swojego grona 99-osobową delegację posłów i senatorów, która 18 września 1773 podpisała z przedstawicielami Rosji, Prus i Austrii traktaty podziałowe. 30 września sejm je zatwierdził.

1857 – zmarł Karol Kurpiński, polski kompozytor, przedstawiciel klasycyzmu, dyrygent i pedagog. W świat muzyki wprowadzał go ojciec Marcin Kurpiński, organista kościelny. Już jako dwunastolatek Karol został organistą w Sarnowie koło Rawicza, gdzie proboszczem był jego wuj ks. Karol Wański. W latach 1800-1808 był członkiem kapeli dworskiej Feliksa Polanowskiego w Moszkowie, niedaleko Lwowa. W 1810 roku zamieszkał w Warszawie, gdzie przez 30 lat pracował jako dyrygent orkiestry Teatru Narodowego. W Warszawie powstały jego liczne opery oraz inne kompozycje, w tym pieśni o tematyce patriotycznej, ludowej i religijnej. Uprawiał także publicystykę o tematyce muzycznej. W latach 1820-21 wydawał „Tygodnik muzyczny” - pierwsze polskie czasopismo o muzyce. 


1860 – w bitwie pod Castelfidardo (niedaleko Ankony) wojska Ojca Świętego Piusa IX, na czele których stał gen. Krzysztof Lamoriciere, zostały pobite przez dysponującą ogromną przewagą armię Królestwa Piemontu. W trakcie bitwy szczególną chwałą okrył się półbatalion Franko-Belgów (późniejszych Żuawów Papieskich) oraz 2 batalion strzelców austriackich (w jego skład wchodziła liczna grupa chłopów z Galicji).

 


DATA: 2020-09-11 11:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.