DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

18 stycznia

18 stycznia
Papież Leon XIII

1401 – zawarta została unia wileńsko-radomska. Witold za uzyskanie dożywotniej władzy wielkoksiążęcej na Litwie uznał zwierzchność Władysława II Jagiełły i Korony. Po śmierci Witolda Wielkie Księstwo miało wrócić do Korony i króla. Gdyby wcześniej bezpotomnie zmarł Władysław Jagiełło, strona litewska zastrzegła sobie prawo do wpływu na wybór nowego władcy. Dokument wystawiony w Wilnie, potwierdziła 18 marca w Radomiu rada koronna.


1901 – Ojciec Święty Leon XIII ogłosił encyklikę Graves de communi, O działalności socjalnej katolików. Papież przeciwstawił w niej działalność społeczną katolików, opartą na miłości bliźniego, socjaldemokracji, odrzucającej prawa ustanowione przez Boga. Podkreślił, że kwestia socjalna ma nie tylko wymiar ekonomiczny, ale także religijno-obyczajowy. Często przyczyną nędzy są nie tyle warunki pracy czy wysokość płacy, ale niemoralne życie.


1902 – W „Tygodniku Ilustrowanym” ukazał się pierwszy odcinek powieści Chłopi Władysława Reymonta. Ostatni wyszedł 26 grudnia 1908. W formie książkowej utwór ukazywał się partiami – pierwsze dwa tomy zostały wydane w 1904 roku, tom trzeci – w 1906, natomiast czwarty – w 1909.


1919 – otwarto konferencję pokojową w Wersalu. Obrady trwały do 29 czerwca 1919 roku, kiedy to podpisano traktat wersalski. Uczestniczyło w niej 27 państw, jednak decyzje podejmowali przedstawiciele zwycięskich mocarstw: Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Włoch i Japonii. Polskę reprezentowali: Roman Dmowski i Ignacy Paderewski.


1952 – papież Pius XII w liście apostolskim Cupimus Imprimis potępił prześladowania katolików przez władze Chińskiej Republiki Ludowej. Ich sytuację porównał do położenia pierwszych chrześcijan. Skrytykował również dążenia części Kościoła chińskiego do uniezależnienia się od Stolicy Apostolskiej.


DATA: 2020-01-14 13:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.