DZIŚ JEST:   17   LUTY   2020 r.

Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 

18 sierpnia

18 sierpnia
Jan Bonawentura Romocki

1227 – zmarł Czyngis-chan, wielki chan Mongolii, jeden z największych zdobywców w dziejach świata (ur. ok. 1155). Po zjednoczeniu koczowniczych plemion mongolskich i tureckich rozpoczął ekspansję. Stworzył imperium, które obejmowało obszary od Oceanu Spokojnego po Morze Czarne. Wyróżniał się zmysłem organizacyjnym, ale także okrucieństwem.


1864 – papież bł. Pius IX ogłosił encyklikę Maximae quidem, adresowaną do biskupów Bawarii zgromadzonych na Synodzie w Bambergu. Zachęcał w niej duchownych do obrony wiary oraz obecności edukacji religijnej w szkołach i na uniwersytetach. Ojciec Święty podkreślił, że Kościół jest nie tylko matką i nauczycielem wszystkich cnót, ale także założycielem cywilizacji, promotorem pokoju, postępu i dobrobytu ekonomicznego.


1944 – zginął Jan Bonawentura Romocki, ps. Bonawentura, poeta, podharcmistrz, żołnierz Armii Krajowej, podporucznik (ur. 1925). Pracę konspiracyjną rozpoczął w 1941 w organizacji młodzieżowo-wychowawczej „Przyszłość” („Pet”). Brał udział w akcjach małego sabotażu. W Szarych Szeregach przeszedł szkolenie dywersyjne i wojskowe. Ukończył szkołę podchorążych rezerwy. Był poetą. Z kilkunastu zachowanych wierszy uwagę zwraca głęboko przeżywaną problematyką chrześcijańską Modlitwa z 1942 r. Podczas Powstania Warszawskiego odznaczył się w walkach na Woli, za co otrzymał krzyże Virtuti Militari oraz Walecznych. Dwukrotnie ranny. Zginął podczas bombardowania szpitala przy ul. Miodowej.


1946 – żołnierze 6 kompani oddziału Józefa Kurasia ps. „Ogień”, pod dowództwem Jana Janusza „Siekiery” dokonali rozbicia więzienia św. Michała w Krakowie. W wyniku akcji uwolniono 64 osoby powiązane z podziemiem antykomunistycznym, którym groziła kara śmierci. Więzienie opanowano dzięki rozbrojeniu załogi przez więźniów. Broń do wnętrza dostarczyli dwaj strażnicy.


DATA: 2019-08-18 05:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.